Jump to content
Arle

Hello Romania!!!

 Share

672 posts in this topic

Recommended Posts

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Romania
Timeline

La mine a fost f usor sa fac rost de fisa medicala.Am mers la doctorul de familie, ( si nu am muncit niciodata ), la cabinet erau cativa pacienti care asteptau sa intre, eu am oprit asistenta medicala care lucreaza cu medicul, i-am spus ca am nevoie de adeverinta care sa relateze ca sunt sanatoasa clinic si ca nu figurez cu boli cronice, si ca am nevoie sa caute fisa mea medicala, ca sa pot face o copie xerox.Mi-a cerut 20 de lei ptr adeverinta, ptr ca atata costa apparently, si mi-a dat fisa, am copiat la xerox ce am avut nevoie si dupa 5 min i-am dus-o inapoi si i-am multumit.Asta a fost tot.Fisa medicala a fiecaruia se afla in registrul medicului de familie, iar acestia sunt obligati sa elibereze o copie la cererea persoanei respective, nu este un secret de stat, este pur si simplu istoria ta medicala si ai dreptul sa o studiezi sau sa faci o copie ptr orice nevoie personala. Multa bafta va doresc.

Un nou update, astazi am fost la Hunedoara unde am fost inscris la medic pana in anul 2000 cand am schimbat domiciliul in alta localitate a judetului. Surpriza, numai cabinete particulare (doctori de familie, 4 cabinete la numar) . Le spun frumos despre ce e vorba si nici macar putin noroc, raspunsul lor a fost, pai sunteti inregistrat la mine? pai nu , raspunsul meu, pe vremea aceea nu existau medici de familie si fisa a ramas aici. Binenteles ca nu mai exista arhiva veche in acel loc, doctorul de la vremea respectiva nu stie nimeni cine a fost si atat de simplu a fost sa ridice din umeri si sa te trimita la plimbare. In ultima instanta merg la Scoala Generala unde am absolvit sa merg pe urma fisei medicale, sau ma rog a vaccinelor facute pana in clasa a VIII -a. Binenteles o doamna draguta a fost dispusa sa ma ajute fiind chiar in concediu dar surpriza, condicile erau alandala, nu erau bine completate si dupa 3 ore de cautare din scoarta in scoarta a registrelor cu vaccinuri surpriza " nu existau niciude vaccinurile" si nu numai ale mele ,si a colegilor mei de clasa care am incercat sa ii gasesc pe ei macar daca eu nu eram. Doamna aceea draguta s-a scuzat spunand ca ei sunt periodic plimbati de la o scoala la alta si ea nu e decat de 4 ani , colegele ei mai vechi au facut ceea ce cautam eu de fapt si in final nu am rezolvat nimic.

Cred ca e mai bine sa o las balta si sa fac vaccinurile pe care ei spun sa le fac in cazul in care lipseste fisa medicala cu vaccinurile mele. Ma scuteste de timp pierdut si de nervi.

Halal sistem sanitar este in tara asta si prevad ca la fel va fi si in viitor. :help:

07.19.2010 - NOA1

05.23.2011 - POE - LAX

06.01.2011 - Welcome letter arrived :)

06.04.2011 - 10 year GC received by mail :)

Link to comment
Share on other sites

Un nou update, astazi am fost la Hunedoara unde am fost inscris la medic pana in anul 2000 cand am schimbat domiciliul in alta localitate a judetului. Surpriza, numai cabinete particulare (doctori de familie, 4 cabinete la numar) . Le spun frumos despre ce e vorba si nici macar putin noroc, raspunsul lor a fost, pai sunteti inregistrat la mine? pai nu , raspunsul meu, pe vremea aceea nu existau medici de familie si fisa a ramas aici. Binenteles ca nu mai exista arhiva veche in acel loc, doctorul de la vremea respectiva nu stie nimeni cine a fost si atat de simplu a fost sa ridice din umeri si sa te trimita la plimbare. In ultima instanta merg la Scoala Generala unde am absolvit sa merg pe urma fisei medicale, sau ma rog a vaccinelor facute pana in clasa a VIII -a. Binenteles o doamna draguta a fost dispusa sa ma ajute fiind chiar in concediu dar surpriza, condicile erau alandala, nu erau bine completate si dupa 3 ore de cautare din scoarta in scoarta a registrelor cu vaccinuri surpriza " nu existau niciude vaccinurile" si nu numai ale mele ,si a colegilor mei de clasa care am incercat sa ii gasesc pe ei macar daca eu nu eram. Doamna aceea draguta s-a scuzat spunand ca ei sunt periodic plimbati de la o scoala la alta si ea nu e decat de 4 ani , colegele ei mai vechi au facut ceea ce cautam eu de fapt si in final nu am rezolvat nimic.

Cred ca e mai bine sa o las balta si sa fac vaccinurile pe care ei spun sa le fac in cazul in care lipseste fisa medicala cu vaccinurile mele. Ma scuteste de timp pierdut si de nervi.

Halal sistem sanitar este in tara asta si prevad ca la fel va fi si in viitor. :help:

mda, de-a dreptul penibil :bonk: . Nu pot decat sa-mi apreciez si mai mult doctorita de familie care e un specimen extraordinar, pe cale de disparitie :( . Intr-adevar, va trebui sa faci iar toate vaccinurile, mai putin pentru pojar, oreion etc daca le spui ca ai facut bolile copilariei la timpul lor. Mult succes si updateaza-ne mereu :thumbs: .

Our Love Story's 1st page: June 15, 2008

K 1: 98 days!
May 11 - August 17, 2010 APPROVED!!!
POE: September 14, 2010 Chicago, IL
Wedding Day: September 22, 2010

AOS from K1: 96 days!
November 19, 2010 - February 24, 2011 APPROVED!!!
November 19, 2010: AOS, EAD & AP applications mailed
December 20, 2010: Biometrics (day 31)
January 18, 2011: case transfered to CSC (day 60)
February 10, 2011: EAD & AP approved! (day 83)
February 24, 2011: GC production ordered! (day 96)

Removing conditions: 5 months and 30 days!
December 6, 2012: package mailed
December 10, 2012: NOA 1 (day 4)

June, 5, 2013: APPROVED!!!

June, 10 2013: 10 yr GC received


event.png

an1cHsW0g410610MjAwMTU1bHwyNTY0MzkxbGF8d

Link to comment
Share on other sites

Filed: Timeline

Un nou update, astazi am fost la Hunedoara unde am fost inscris la medic pana in anul 2000 cand am schimbat domiciliul in alta localitate a judetului. Surpriza, numai cabinete particulare (doctori de familie, 4 cabinete la numar) . Le spun frumos despre ce e vorba si nici macar putin noroc, raspunsul lor a fost, pai sunteti inregistrat la mine? pai nu , raspunsul meu, pe vremea aceea nu existau medici de familie si fisa a ramas aici. Binenteles ca nu mai exista arhiva veche in acel loc, doctorul de la vremea respectiva nu stie nimeni cine a fost si atat de simplu a fost sa ridice din umeri si sa te trimita la plimbare. In ultima instanta merg la Scoala Generala unde am absolvit sa merg pe urma fisei medicale, sau ma rog a vaccinelor facute pana in clasa a VIII -a. Binenteles o doamna draguta a fost dispusa sa ma ajute fiind chiar in concediu dar surpriza, condicile erau alandala, nu erau bine completate si dupa 3 ore de cautare din scoarta in scoarta a registrelor cu vaccinuri surpriza " nu existau niciude vaccinurile" si nu numai ale mele ,si a colegilor mei de clasa care am incercat sa ii gasesc pe ei macar daca eu nu eram. Doamna aceea draguta s-a scuzat spunand ca ei sunt periodic plimbati de la o scoala la alta si ea nu e decat de 4 ani , colegele ei mai vechi au facut ceea ce cautam eu de fapt si in final nu am rezolvat nimic.

Cred ca e mai bine sa o las balta si sa fac vaccinurile pe care ei spun sa le fac in cazul in care lipseste fisa medicala cu vaccinurile mele. Ma scuteste de timp pierdut si de nervi.

Halal sistem sanitar este in tara asta si prevad ca la fel va fi si in viitor. :help:

Cip, te sfatuiesc sa suni la Unirea si sa-i intrebi de ce vaccinuri ai nevoie pentru varsta ta. Iti vor spune clar.

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Romania
Timeline

Cip, te sfatuiesc sa suni la Unirea si sa-i intrebi de ce vaccinuri ai nevoie pentru varsta ta. Iti vor spune clar.

Of, am scos-o la capat pana la urma, am fost la doctorita Scolii Generale, si am rugat-o frumos sa imi elibereze o adeverinta cu vaccinurile, cele din copilarie le-am facut toate, la scoala la fel, doar cel de la liceu lipseste, si mi-a eliberat adeverinta pe care am dus-o medicului de familie sa o inregistreze in fisa mea personala. Cand va veni timpul voi cere fara probleme de la el adeverinta precum sunt "clinic sanatos" plus o copie dupa vaccinuri si case completed la acest capitol despre vaccinuri. :)

07.19.2010 - NOA1

05.23.2011 - POE - LAX

06.01.2011 - Welcome letter arrived :)

06.04.2011 - 10 year GC received by mail :)

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Romania
Timeline

La mine a fost f usor sa fac rost de fisa medicala.Am mers la doctorul de familie, ( si nu am muncit niciodata ), la cabinet erau cativa pacienti care asteptau sa intre, eu am oprit asistenta medicala care lucreaza cu medicul, i-am spus ca am nevoie de adeverinta care sa relateze ca sunt sanatoasa clinic si ca nu figurez cu boli cronice, si ca am nevoie sa caute fisa mea medicala, ca sa pot face o copie xerox.Mi-a cerut 20 de lei ptr adeverinta, ptr ca atata costa apparently, si mi-a dat fisa, am copiat la xerox ce am avut nevoie si dupa 5 min i-am dus-o inapoi si i-am multumit.Asta a fost tot.Fisa medicala a fiecaruia se afla in registrul medicului de familie, iar acestia sunt obligati sa elibereze o copie la cererea persoanei respective, nu este un secret de stat, este pur si simplu istoria ta medicala si ai dreptul sa o studiezi sau sa faci o copie ptr orice nevoie personala. Multa bafta va doresc.

Ma uitam la timeline-ul vostru pana la interviu, 8 luni e super bine, speram sa avem si noi noroc sa mearga cat mai repede intreg procesul asta. Ma uitam de asemenea si la faptul ca ai primit viza destul de tarziu fata de data interviului asa mult dureaza pana se trimite pasaportul cu viza la beneficiar? :o De asemenea se pare ca CSC a incetinit ritmul pentru NOA2 si NOA1 , si cam toata lumea se plange de acest lucru, sper sa se tina cuvant in privinta celor 5 luni in care se proceseaza dosarele la ei si sa nu creasca la 6 sau 7 luni :D Spe sa se revina la normal curand, dupa Labor Day :star:

Cip

07.19.2010 - NOA1

05.23.2011 - POE - LAX

06.01.2011 - Welcome letter arrived :)

06.04.2011 - 10 year GC received by mail :)

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Romania
Timeline

Ma uitam la timeline-ul vostru pana la interviu, 8 luni e super bine, speram sa avem si noi noroc sa mearga cat mai repede intreg procesul asta. Ma uitam de asemenea si la faptul ca ai primit viza destul de tarziu fata de data interviului asa mult dureaza pana se trimite pasaportul cu viza la beneficiar? :o De asemenea se pare ca CSC a incetinit ritmul pentru NOA2 si NOA1 , si cam toata lumea se plange de acest lucru, sper sa se tina cuvant in privinta celor 5 luni in care se proceseaza dosarele la ei si sa nu creasca la 6 sau 7 luni :D Spe sa se revina la normal curand, dupa Labor Day :star:

Cip

Cip, mie nu mi-au dat viza in ziua intreviului ptr ca imi lipsea un document original.L-a trimis sotul la ambasada si in ziua in care l-au primit mi-au si pus viza in pasaport si mi-au trimis pasaportul acasa.Deci nu, nu dureaza mult atata timp cat au toate actele,la ei la amabasada printatul vizei dureaza doar o zi . Multa bafta in continuare.

N-400 sent on 4/28/2014

Check cashed on 5/3/2014

Text msg & email received 5/5/2014

Biometric appointment letter mailed out on 5/15/2014

Biometric appointment letter received on 5/19/2014 for May 30th,2014

Biometrics done (walk-in) on 5/23/2014

Inline for interview 5/28/2014

Received yellow letter indicating to bring to the interview ID/State DL and all passports on 7/5/2014

USCIS website status changed to ''scheduled for interview" on 7/24/2014

Received letter :interview date will be on 9/2/2014

Interview result : approved :joy:

Oath Ceremony appointment date letter mailed out on 9/5/2014

Online status changed and received letter with Oath Ceremony date for 9/12/2014

09/12/2014 - I AM A United States Citizen!

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Buna dragilor,

Vroiam sa va spun si eu ca ne-am inceput in sfarsit procesul pentru K-1. Ieri au primit petitia noastra in Dallas, TX. Asteptam NOA1. In sfarsit a venit si vremea noastra sa fim impreuna. Dupa 3 ani si de asteptare. Mare e Dumnezeu.

Intamplare amuzanta si nu prea cu petitia noastra: A ajuns in Dallas, TX 75222 si cum nu era nimeni acolo sa-l ridice, au lasat un notice. Dar codul pe care-l pusesem noi si care era corect era 75266. Cand am vazut asa ceva pe USPS, normal ca m-am nelinistit. Dupa o zi stresanta, am zis... why not? Sa bag Dallas, TX cu ambele coduri in Google Earth si sa vad ce obtin. And guess what? Aceeasi cladire. Viva Google Earth! Exact ca-n filmele cu prosti. Ulterior am verificat iar statusul pachetului online. Scria intr-adevar ca "Your item was delivered in Dallas, TX 75266" codul corect! Asa ca la asta se refera status-ul meu "a little "problem" we never really had". :D

Acum petitia noastra e la destinatia corecta, in siguranta, I guess. :P Sa speram ca nu vor mai fi probleme si ca totul va merge repejor. Imi doresc sa ajung de Craciun sau de Anul Nou acolo. Ador atmosfera aia a sarbatorilor de la americani. :star:

Edited by Sunshine13

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Super!!

Si eu am auzit ca e un val de fast approvals care mai tine cam pana in iarna. Deci e bine, ne prinde si pe noi.

Plus, au schimbat adresa catre care trebuie trimise petitiile, toate merge in Texas acum. Spun ei, pe USCIS.gov, ca schimbarea asta va aduce cu sine mai multa eficienta in procesare, deci se vor misca mai repede. Fingers crossed. :P

Wow, ce prostie am scris. In timp ce cautam un alt post, am dat de asta. Nu, n-am uitat lb. romana, eram neatenta. :rofl:

Edited by Sunshine13

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Romania
Timeline

Buna dragilor,

Vroiam sa va spun si eu ca ne-am inceput in sfarsit procesul pentru K-1. Ieri au primit petitia noastra in Dallas, TX. Asteptam NOA1. In sfarsit a venit si vremea noastra sa fim impreuna. Dupa 3 ani si de asteptare. Mare e Dumnezeu.

Intamplare amuzanta si nu prea cu petitia noastra: A ajuns in Dallas, TX 75222 si cum nu era nimeni acolo sa-l ridice, au lasat un notice. Dar codul pe care-l pusesem noi si care era corect era 75266. Cand am vazut asa ceva pe USPS, normal ca m-am nelinistit. Dupa o zi stresanta, am zis... why not? Sa bag Dallas, TX cu ambele coduri in Google Earth si sa vad ce obtin. And guess what? Aceeasi cladire. Viva Google Earth! Exact ca-n filmele cu prosti. Ulterior am verificat iar statusul pachetului online. Scria intr-adevar ca "Your item was delivered in Dallas, TX 75266" codul corect! Asa ca la asta se refera status-ul meu "a little "problem" we never really had". :D

Acum petitia noastra e la destinatia corecta, in siguranta, I guess. :P Sa speram ca nu vor mai fi probleme si ca totul va merge repejor. Imi doresc sa ajung de Craciun sau de Anul Nou acolo. Ador atmosfera aia a sarbatorilor de la americani. :star:

Felicitari, va dorim safe and fast journey at USCIS . Ma intreb daca mai sunt si alti romani care au aplicat pentru a fi alaturi de cei dragi, spun asta deoarece acum 2 luni era multa activitate pe aici iar de ceva vreme se pare ca e liniste ........ :huh:

07.19.2010 - NOA1

05.23.2011 - POE - LAX

06.01.2011 - Welcome letter arrived :)

06.04.2011 - 10 year GC received by mail :)

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Felicitari, va dorim safe and fast journey at USCIS . Ma intreb daca mai sunt si alti romani care au aplicat pentru a fi alaturi de cei dragi, spun asta deoarece acum 2 luni era multa activitate pe aici iar de ceva vreme se pare ca e liniste ........ :huh:

Multumim pentru urari! Sa va auda Dumnezeu si o 'calatorie' rapida si voua!

Da, s-au mai linistit lucrurile, dar sunt convinsa ca vor mai aparea romanasi. :P Pana atunci am ramas noi, voi, lore&dusty, Love is patient si cam atat?! Zic eu ca n-am omis pe nimeni.

Mult succes!

Edited by Sunshine13

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Has anyone gone to the Romanian embassy in Washington DC? We are going next week to register our marriage (USA marraige) in Romania. Has anyone had this experience?

MS,

Mark

Link to comment
Share on other sites

To register a US performed marriage in Romania, contact the Romanian Embassy in Washington DC.

You can arrive with your papers to make the application at 10 am. It took us 3 hours (they were busy).

There is no parking, you will walk minimum 1 km , or use taxi.

You will need these papers:

Translated into Romanian:

Marriage Certificate

Marriage Application

US Citizen's Birth certificate

US Citizen's letter of intent/ freedom to marry

Apostilled:

Marriage Certificate

Marriage Application

US Citizen's Birth certificate

US Citizen's letter of intent(get notarized when you sign it, then apostilled after)

Other:

Photcopy US Citizen's passport

Photcopy US Citizen's Driver license

Cost $143 cash

Registration should take 30 business days. They will call you when your Romanian marriage certificate arrives

in the US and you can send them a prepaid FedEx Express envelope (with Direct Signature) which they will use to mail

your certificate to you.

I hope this helps!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Wow, ce liniste pe threadul nostru. Putina galagie, va rugam!! :P

Avem o luna si aproape 2 saptamani de la NOA1 si asteptam nerabdatori NOA2. Multa bafta tuturor si va asteptam pe aici pe toti romanii. The more, the merrier. :star:

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Wow, ce liniste pe threadul nostru. Putina galagie, va rugam!! :P

Avem o luna si aproape 2 saptamani de la NOA1 si asteptam nerabdatori NOA2. Multa bafta tuturor si va asteptam pe aici pe toti romanii. The more, the merrier. :star:

hihi, adevarat :D ...dar probabil ca cei ce au plecat deja take their time to adjust ( :blush: ), iar cei care abia au inceput procesul asteapta emotionati finalizarea.

Am vazut post-ul lui Mark_Deea si m-a facut sa ma gandesc daca se merita sa merg pana in Chicago sa inregistrez casatoria si noul nume...sau sa astept pana la vara cand planuiesc sa merg in Romania pentru o saptamana. Pana una alta, nu pot face nimic pana nu obtin SSN. Uff!

Sper ca noii romani pe aici sa vada forumul "hello Romania" si sa se alature ;) ...

Our Love Story's 1st page: June 15, 2008

K 1: 98 days!
May 11 - August 17, 2010 APPROVED!!!
POE: September 14, 2010 Chicago, IL
Wedding Day: September 22, 2010

AOS from K1: 96 days!
November 19, 2010 - February 24, 2011 APPROVED!!!
November 19, 2010: AOS, EAD & AP applications mailed
December 20, 2010: Biometrics (day 31)
January 18, 2011: case transfered to CSC (day 60)
February 10, 2011: EAD & AP approved! (day 83)
February 24, 2011: GC production ordered! (day 96)

Removing conditions: 5 months and 30 days!
December 6, 2012: package mailed
December 10, 2012: NOA 1 (day 4)

June, 5, 2013: APPROVED!!!

June, 10 2013: 10 yr GC received


event.png

an1cHsW0g410610MjAwMTU1bHwyNTY0MzkxbGF8d

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...