Jump to content
Arle

Hello Romania!!!

 Share

672 posts in this topic

Recommended Posts

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Am citit si eu pe visajourney.com ca vor accepta traducerea de la el. Oricum, emailurile nu fac parte dintre documentele oficiale (gen certificat de nastere, de casatorie, etc), asa ca nu cred ca va intampina probleme daca le traduce el. oricum, le Bucuresti le vor citi in romaneste.

Da, asa e, la ambasada nu trebuie sa traduc. Ar fi si culmea sa traduc o gramada de hartogarie cand o sa vin cu message archive de pe mess si skype. :P

Acum... eu stiu ca la petitie nu-ti spune nimeni sa trimiti dovezi pt ongoing relationship. Dar vrem sa fim pregatiti, am vazut multi care au facut asa.

De aceea ziceam sa punem si vreo 5-10 mailuri, phone bills, printscreen-uri cu video calls de pe skype(ca astea nu trebuie traduse, :rofl: ). Toate astea impreuna cu dovezile cerute de ei.

Multumesc pentru raspuns, am adunat deja mai multe persoane care spun aceeasi chestie, ca le poate traduce si el. Multumesc, Gina!! :*

Edited by Sunshine13

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Filed: Country: Romania
Timeline

Da, asa e, la ambasada nu trebuie sa traduc. Ar fi si culmea sa traduc o gramada de hartogarie cand o sa vin cu message archive de pe mess si skype. :P

Acum... eu stiu ca la petitie nu-ti spune nimeni sa trimiti dovezi pt ongoing relationship. Dar vrem sa fim pregatiti, am vazut multi care au facut asa.

De aceea ziceam sa punem si vreo 5-10 mailuri, phone bills, printscreen-uri cu video calls de pe skype(ca astea nu trebuie traduse, :rofl: ). Toate astea impreuna cu dovezile cerute de ei.

Multumesc pentru raspuns, am adunat deja mai multe persoane care spun aceeasi chestie, ca le poate traduce si el. Multumesc, Gina!! :*

Cu placere! Vezi ce repede trece timpul? Maine are ceremonia si in mai putin de 2 saptamani vine in Romania :) Si trimiteti actele in saptamanile urmatoare. In no time, esti aici :)

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Cu placere! Vezi ce repede trece timpul? Maine are ceremonia si in mai putin de 2 saptamani vine in Romania :) Si trimiteti actele in saptamanile urmatoare. In no time, esti aici :)

Daaaa. Abia astept.

Multumesc mult, Gina! Esti printre singurele romance de pe visa journey care chiar m-au incurajat. :P Nu mai zic de sfaturi si restul. :star:(F)

Abia astept. Da, maine are ceremonia. A vorbit si la serviciul de pasapoarte. Se pare ca-l poate face la super urgenta. :P A sunat, a spus pentru ce data si-a cumparat biletul e avion. Il cheama pe 12 august sa-l faca si-l va avea pana pe 18 cand are zborul. Yay :luv:

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Romania
Timeline

Raluca, ma bucur mult ca veti putea sarbatori impreuna, aici!! Felicitari inca o data!!

FELICITARI !!!!! WOOOHOOO !!!!!!! AS DORI SA AJUNG SA FIU SI EU ASA DE FERICITA ....BRAVO.... DAR SPUNE-MI CEVA , DACA OMIT CEVA SA SCRIU IN DS - 230 E GRAV??? ADICA SPRE EXEMPLU UNUL DINTRE LOCURILE DE MUNCA SAU HAI CA ASTA AM AFLAT DEJA , NU SE PUNE , O TARA IN CARE AI FOST ....NU STU,CEVA .... DE PE ACOLO.... E GRAV ????? FELICITARI INCA O DATA SI SA DE-A DUMNEZEU LA TOATA LUMEA FERICIREA TA...PUPICI

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Romania
Timeline

Buna!

Si la mine la fel va fi, vine, mergem amandoi la interviu, apoi la mine acasa sa-mi iau lucrurile si plecam. Hi hi :P:thumbs: In ce oras, stat o sa fiti?

Timeline poti sa adaugi mergand la profilul tau in dreapta sus a paginii. Si acolo vei gasi undeva in stanga "Timeline", iar de acolo vei avea instructiuni.

Poti sa-ti adaugi si la semnatura. Mergi la profilul tau si undeva in dreapta sus, sub username, scrie "Edit my profile". Apoi o sa-ti apara diverse link-uri pe o coloana in stanga. Dai la change signature si adaugi un timeline. Eu mi-am facut doar la semnatura, inca n-am apucat sa adaug si un timeline in toata regula. :P

HIHIHIHI !!! CE MA BUCUR PENTRU VOI... NOI O SA FIM IN PHOENIX , ARIZONA , CALD TARE DIN CE MI-AU SPUS TOTI DE ACOLO....DAR VOI??? IN ARIZONA SUNT DIN CATE AM INTELES 60.000 DE ROMANI , CHIAR AM CUNOSCUT PE CINEVA CARE A AJUNS ACOLO CU LOTERIA VIZELOR SI E FOARTE INCANTAT DE VENIREA MEA CA MI-A ZIS SA II ADUC TUICA :))))))

IN FINE....ASTA DACA DA DOMNUL SI AJUNG ACOLO ...SA MA VAD CU VIZA SI CRED CA PUP PAMANTUL....

LASA-MI UN ID DE MESS , E VALABIL PENTRU TOATA LUMEA CARE ARE CHEF DE VORBA .......MULTA , MULTA BAFTA SI TOATE CELE BUNE.....

Link to comment
Share on other sites

FELICITARI !!!!! WOOOHOOO !!!!!!! AS DORI SA AJUNG SA FIU SI EU ASA DE FERICITA ....BRAVO.... DAR SPUNE-MI CEVA , DACA OMIT CEVA SA SCRIU IN DS - 230 E GRAV??? ADICA SPRE EXEMPLU UNUL DINTRE LOCURILE DE MUNCA SAU HAI CA ASTA AM AFLAT DEJA , NU SE PUNE , O TARA IN CARE AI FOST ....NU STU,CEVA .... DE PE ACOLO.... E GRAV ????? FELICITARI INCA O DATA SI SA DE-A DUMNEZEU LA TOATA LUMEA FERICIREA TA...PUPICI

eu nu as recomanda sa omiti ceva, oricat de simplu sau banal ar fi...ei o vor lua ca minciuna si deci frauda. nu vrei sa te risti. Nu stii ce contacte au si cum isi obtin informatiile...si sunt sigura ca vor face check-up... :innocent: eu am emotii pentru ca in noiembrie anul trecut am plecat in SUA cu viza de turist pe care am obtinut-o fara a le spune ca Nico e iubitul meu (am zis ca e doar aquaintance parca) pentru ca mi-era teama ca nu-mi vor da viza...Acum sper sa nu trebuiasca sa dau explicatii :wacko:

Edited by Aleksa & Nico

Our Love Story's 1st page: June 15, 2008

K 1: 98 days!
May 11 - August 17, 2010 APPROVED!!!
POE: September 14, 2010 Chicago, IL
Wedding Day: September 22, 2010

AOS from K1: 96 days!
November 19, 2010 - February 24, 2011 APPROVED!!!
November 19, 2010: AOS, EAD & AP applications mailed
December 20, 2010: Biometrics (day 31)
January 18, 2011: case transfered to CSC (day 60)
February 10, 2011: EAD & AP approved! (day 83)
February 24, 2011: GC production ordered! (day 96)

Removing conditions: 5 months and 30 days!
December 6, 2012: package mailed
December 10, 2012: NOA 1 (day 4)

June, 5, 2013: APPROVED!!!

June, 10 2013: 10 yr GC received


event.png

an1cHsW0g410610MjAwMTU1bHwyNTY0MzkxbGF8d

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Romania
Timeline

FELICITARI !!!!! WOOOHOOO !!!!!!! AS DORI SA AJUNG SA FIU SI EU ASA DE FERICITA ....BRAVO.... DAR SPUNE-MI CEVA , DACA OMIT CEVA SA SCRIU IN DS - 230 E GRAV??? ADICA SPRE EXEMPLU UNUL DINTRE LOCURILE DE MUNCA SAU HAI CA ASTA AM AFLAT DEJA , NU SE PUNE , O TARA IN CARE AI FOST ....NU STU,CEVA .... DE PE ACOLO.... E GRAV ????? FELICITARI INCA O DATA SI SA DE-A DUMNEZEU LA TOATA LUMEA FERICIREA TA...PUPICI

Multumesc ptr urarile tale, si mult noroc si tie in continuare, ai sa vezi ca totul va fii bine si vei gusta fericirea asta. Iti sugerez sa fii foarte atenta si sa incerci sa nu omiti absolut nimic ptr DS-230. Sunt practic cateva intrebari cu referire la background-ul tau personal ,si e bine sa dai date corecte, adevarate. Daca ai vreo nelamurire cu privire la formularul asta, putemn face ''analiza pe text'', ne spui ce intrebari de acolo te framanta si te ajut cu cea mai mare placere.Eu imi amintesc ca aveam dubii la intrebarea cu ''all schools attended'' , initial am crezut ca trebuie sa listez toata scoala incepanad cu clasa 1-a. :rofl: Am intrebat mai apoi aici pe forum si mi s-a spus ca liceul si facultatea sunt suficiente.

Te pup si mult, mult noroc in continuare si incredere ca totul va fi bine !!

N-400 sent on 4/28/2014

Check cashed on 5/3/2014

Text msg & email received 5/5/2014

Biometric appointment letter mailed out on 5/15/2014

Biometric appointment letter received on 5/19/2014 for May 30th,2014

Biometrics done (walk-in) on 5/23/2014

Inline for interview 5/28/2014

Received yellow letter indicating to bring to the interview ID/State DL and all passports on 7/5/2014

USCIS website status changed to ''scheduled for interview" on 7/24/2014

Received letter :interview date will be on 9/2/2014

Interview result : approved :joy:

Oath Ceremony appointment date letter mailed out on 9/5/2014

Online status changed and received letter with Oath Ceremony date for 9/12/2014

09/12/2014 - I AM A United States Citizen!

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Romania
Timeline

si noi di ro asteptam NOA2

In aceeasi situatie ne aflam si noi.Speram sa treaca timpul cat mai repede sa putem fi impreuna.Succes tuturor familiilor sau viitoarelor familii.

07.19.2010 - NOA1

05.23.2011 - POE - LAX

06.01.2011 - Welcome letter arrived :)

06.04.2011 - 10 year GC received by mail :)

Link to comment
Share on other sites

In aceeasi situatie ne aflam si noi.Speram sa treaca timpul cat mai repede sa putem fi impreuna.Succes tuturor familiilor sau viitoarelor familii.

Bine ai venit si mult succes!!! :thumbs:

Our Love Story's 1st page: June 15, 2008

K 1: 98 days!
May 11 - August 17, 2010 APPROVED!!!
POE: September 14, 2010 Chicago, IL
Wedding Day: September 22, 2010

AOS from K1: 96 days!
November 19, 2010 - February 24, 2011 APPROVED!!!
November 19, 2010: AOS, EAD & AP applications mailed
December 20, 2010: Biometrics (day 31)
January 18, 2011: case transfered to CSC (day 60)
February 10, 2011: EAD & AP approved! (day 83)
February 24, 2011: GC production ordered! (day 96)

Removing conditions: 5 months and 30 days!
December 6, 2012: package mailed
December 10, 2012: NOA 1 (day 4)

June, 5, 2013: APPROVED!!!

June, 10 2013: 10 yr GC received


event.png

an1cHsW0g410610MjAwMTU1bHwyNTY0MzkxbGF8d

Link to comment
Share on other sites

Filed: Country: Romania
Timeline

FELICITARI !!!!! WOOOHOOO !!!!!!! AS DORI SA AJUNG SA FIU SI EU ASA DE FERICITA ....BRAVO.... DAR SPUNE-MI CEVA , DACA OMIT CEVA SA SCRIU IN DS - 230 E GRAV??? ADICA SPRE EXEMPLU UNUL DINTRE LOCURILE DE MUNCA SAU HAI CA ASTA AM AFLAT DEJA , NU SE PUNE , O TARA IN CARE AI FOST ....NU STU,CEVA .... DE PE ACOLO.... E GRAV ????? FELICITARI INCA O DATA SI SA DE-A DUMNEZEU LA TOATA LUMEA FERICIREA TA...PUPICI

Eu sunt pe drum acum si nu raspund prompt, dar subscriu la ce ti-au scris fetele. Sa nu omiti nimic din ce scrii pe actele astea. Altfel, ai putea fi acuzata de ceea ce se numeste material misrepresentation; iti vor refuza viza si ai primi ban. Nu merita.

E important sa scrii in ce tari ai fost si pentru cat timp. In functie de timpul petrecut, iti vor cere cazierul din tara respectiva (12 luni). Si in functie de tara, s-ar putea sa iti analizeze mai atent actele.

HIHIHIHI !!! CE MA BUCUR PENTRU VOI... NOI O SA FIM IN PHOENIX , ARIZONA , CALD TARE DIN CE MI-AU SPUS TOTI DE ACOLO....DAR VOI??? IN ARIZONA SUNT DIN CATE AM INTELES 60.000 DE ROMANI , CHIAR AM CUNOSCUT PE CINEVA CARE A AJUNS ACOLO CU LOTERIA VIZELOR SI E FOARTE INCANTAT DE VENIREA MEA CA MI-A ZIS SA II ADUC TUICA :))))))

IN FINE....ASTA DACA DA DOMNUL SI AJUNG ACOLO ...SA MA VAD CU VIZA SI CRED CA PUP PAMANTUL....

LASA-MI UN ID DE MESS , E VALABIL PENTRU TOATA LUMEA CARE ARE CHEF DE VORBA .......MULTA , MULTA BAFTA SI TOATE CELE BUNE.....

Si eu am citit ca sunt foarte multi romani in Arizona.

Daaaa. Abia astept.

Multumesc mult, Gina! Esti printre singurele romance de pe visa journey care chiar m-au incurajat. :P Nu mai zic de sfaturi si restul. :star:(F)

Abia astept. Da, maine are ceremonia. A vorbit si la serviciul de pasapoarte. Se pare ca-l poate face la super urgenta. :P A sunat, a spus pentru ce data si-a cumparat biletul e avion. Il cheama pe 12 august sa-l faca si-l va avea pana pe 18 cand are zborul. Yay :luv:

Cu pla :) Stiu ca astepti de mult timp si inteleg ce greu trece timpul.

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Romania
Timeline

Hello, I don't speak Romanian, but if you have questions about Phoenix, I may be able to help since that is where I live. My fiancee will (hopefully) be here next month from Cluj with her kids, so we may have info that is relevant.

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

eu nu as recomanda sa omiti ceva, oricat de simplu sau banal ar fi...ei o vor lua ca minciuna si deci frauda. nu vrei sa te risti. Nu stii ce contacte au si cum isi obtin informatiile...si sunt sigura ca vor face check-up... :innocent: eu am emotii pentru ca in noiembrie anul trecut am plecat in SUA cu viza de turist pe care am obtinut-o fara a le spune ca Nico e iubitul meu (am zis ca e doar aquaintance parca) pentru ca mi-era teama ca nu-mi vor da viza...Acum sper sa nu trebuiasca sa dau explicatii :wacko:

Da, si eu am o chestie similara, doar ca mie mi-au refuzat viza si tot logodnicul imi facuse invitatia, dar atunci doar eram impreuna, nimic oficial. :lol: Atunci le-am spus ca e family friend. Nu e atat de gresit ca ai zis ca e o cunostinta. Pana la urma la vremea aia nu erati logoditi, corect? Nimic asa, oficial si cu tinta sigura - cum s-ar spune. Cel putin la mine asa era anul trecut, vara 2009.

Plus ca te-ai intors la timp, n-ai visa overstay. Vor aprecia, eu asa cred. E omeneste frate sa vrei sa-ti vizitezi iubitul, cand e asa departe, lucreaza si nu poate zbura toata ziulica in Romania. Parerea mea... Nu vor fi probleme. Am vazut cazuri mai nasoale si la vizele de fiance(e)/spouse, n-au bagat bete in roate. Plus, nu neglija un aspect. Romania nu e chiar a high fraud country, gen Nigeria. You'll be FINE.

O intrebare am:

Pe DS-230 te intreaba si prin ce tari ai mai fost? Si cat ai stat?

Edited by Sunshine13

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Am cautat DS-230 si m-am uitat pe el, nu zice nicaieri de tari in care ai fost. Ci doar tari in care ai stat macar 6 luni. Eu cred ca n-am pierdut nimic. :unsure:

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

Filed: Country: Romania
Timeline

O intrebare am:

Pe DS-230 te intreaba si prin ce tari ai mai fost? Si cat ai stat?

Este o sectiune care te intreaba despre resedinta ta in ultimii 10 ani. Nu cred ca trebuie sa scrii daca ai fost in excursie intr-o alta tara pentru cateva zile, dar cred ca trebuie sa mentionezi daca ai stat acolo pentru mai multe saptamani. Cel putin eu am trecut cele cateva luni pe care mama le-a petrecut in Italia. M-am orientat dupa altii care deja trecusera prin procedura :)

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Italy
Timeline

Este o sectiune care te intreaba despre resedinta ta in ultimii 10 ani. Nu cred ca trebuie sa scrii daca ai fost in excursie intr-o alta tara pentru cateva zile, dar cred ca trebuie sa mentionezi daca ai stat acolo pentru mai multe saptamani. Cel putin eu am trecut cele cateva luni pe care mama le-a petrecut in Italia. M-am orientat dupa altii care deja trecusera prin procedura :)

A, da, clar. Dar ma refer la vizite de o zi, spre exemplu. :lol: Alea nu trebuie trecute nicaieri. Despre calatorii... sunt doar: 30. List below all places you have lived for at least six months since reaching the age of 16, including places in your country of nationality. Begin with your present residence.

Si mai e una: 35. List all dates of previous visits to or residence in the United States. (if never, write "never")

Atat vad... am citit fiecare intrebare, ca sa nu ratez ceva. :D

Iar pe DS-156 si DS-156K nu intreaba asa ceva, bineinteles.

27 NOV 2019 - I-129F mailed to Dallas, TX Lockbox

02 DEC 2019 - NOA1

23 MAR 2020 - NOA2

 

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...