Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Filed: Other Timeline

POZDRAV SVIMA,

Citam ova vase dileme u vezi ljekarskog pregleda i najezila sam se sva.Imala sam jako ruzno iskustvo u vezi toga.Naime radila sam ljekarski sa svoje dvoje djece na Kosevu kod doktora Kapetanovica,i slazem se jako ljubazan i drag covjek.Cijena jeste 150 km po osobi ,kod njega se obavlja rutinski pregled,i u istoj bolnici das i krv koja se testira na zarazne bolesti.Pluca se snimaju u bivsoj vojnoj bolnici.E, tu sam nadrapala da nisam mogla ni sanjati da seto moze desiti.Mi smo uradili snimak pluca i ona sacekali do 2 sata nalaze.A onda dolazi doktor koji je ''strucan '' da to ocita.I tako dolazi doktor i prilikom ocitavnja nalaza pluca mog sina dolazi do zakljucka da ima TUBERKOLOZU.Ja u soku, J..O vizu sta mi je sa djetetom,a doktor nece da mi da nikakvo obrazlozenje ,samo mi rece da se sa nalazom javim djecijem doktoru da mu propise terapiju.Ja sva u soku vracam se za Tuzlu i u 7 sati navece ,znaci pravo iz Sarajeva idem za SLAVINOVICE PLUCNU KLINIKU U TUZLI ...srecom nasla sam doktoricu koja je pregledala dijete i narucila nas sutradan za pregled pluca(A SPAVALA NISAM CIJELU NOC).Ujutru pravo na snimanje pluca,doktorica ocita i veli da nevidi nista,uporedi snimak iz Sarajeva i taj novi nalaz i saopsit mi sljedece;DRAGA GOSPODJO ;OVAJ SNIMAK STO STE URADILI U SARAJEVU UOPSTE NIJE SNIMAK VASEG DJETETA,OVO SU PLUCA ODRSLA OSOBE KOJA POPRILICNO PUSI.Ja neznam da li sam ljuta ili ma nemam pojma.Nazovem doktora Kapetenovica pa ponovo za Sarajevo ,on me ponovo uputi u bivsu vojnu bolnicu ,a tamo me je cekao drugi doktor koji je ponovo uradio snimak pluca i rekao mi da je sve cisto na plucima i da je najvjerovatnije tehnicar napravio gresku....pa naravno da je greska , a koje napravio samo ptice znaju.Eto tako samo da znate da se i to desava,otvorite oci i trazite objasnjenje ,ali u onom soku to nije ni na kraju pameti nikome.SAMO DA NAPOMENEM DOKTOR KAPETANOVIC JE JAKO DOBAR I LJUBAZAN I ON NIJE KRIV ZA OVO STA SE DESILO....CAK STA VSE NIJE HTJEO NI DA POSALJE ODMAH TE NALAZE ZA AMBASADU ,REKAO MI JE DA PREGLEDAM DIJETE I U TUZLI I DA PONESEM TAJ SNIMAK U SARAJEVO KAO DOKAZ.ETO OD MENE TOLIKO.....POZDRAV SVIMA

Link to comment
Share on other sites

POZDRAV SVIMA,

Citam ova vase dileme u vezi ljekarskog pregleda i najezila sam se sva.Imala sam jako ruzno iskustvo u vezi toga.Naime radila sam ljekarski sa svoje dvoje djece na Kosevu kod doktora Kapetanovica,i slazem se jako ljubazan i drag covjek.Cijena jeste 150 km po osobi ,kod njega se obavlja rutinski pregled,i u istoj bolnici das i krv koja se testira na zarazne bolesti.Pluca se snimaju u bivsoj vojnoj bolnici.E, tu sam nadrapala da nisam mogla ni sanjati da seto moze desiti.Mi smo uradili snimak pluca i ona sacekali do 2 sata nalaze.A onda dolazi doktor koji je ''strucan '' da to ocita.I tako dolazi doktor i prilikom ocitavnja nalaza pluca mog sina dolazi do zakljucka da ima TUBERKOLOZU.Ja u soku, J..O vizu sta mi je sa djetetom,a doktor nece da mi da nikakvo obrazlozenje ,samo mi rece da se sa nalazom javim djecijem doktoru da mu propise terapiju.Ja sva u soku vracam se za Tuzlu i u 7 sati navece ,znaci pravo iz Sarajeva idem za SLAVINOVICE PLUCNU KLINIKU U TUZLI ...srecom nasla sam doktoricu koja je pregledala dijete i narucila nas sutradan za pregled pluca(A SPAVALA NISAM CIJELU NOC).Ujutru pravo na snimanje pluca,doktorica ocita i veli da nevidi nista,uporedi snimak iz Sarajeva i taj novi nalaz i saopsit mi sljedece;DRAGA GOSPODJO ;OVAJ SNIMAK STO STE URADILI U SARAJEVU UOPSTE NIJE SNIMAK VASEG DJETETA,OVO SU PLUCA ODRSLA OSOBE KOJA POPRILICNO PUSI.Ja neznam da li sam ljuta ili ma nemam pojma.Nazovem doktora Kapetenovica pa ponovo za Sarajevo ,on me ponovo uputi u bivsu vojnu bolnicu ,a tamo me je cekao drugi doktor koji je ponovo uradio snimak pluca i rekao mi da je sve cisto na plucima i da je najvjerovatnije tehnicar napravio gresku....pa naravno da je greska , a koje napravio samo ptice znaju.Eto tako samo da znate da se i to desava,otvorite oci i trazite objasnjenje ,ali u onom soku to nije ni na kraju pameti nikome.SAMO DA NAPOMENEM DOKTOR KAPETANOVIC JE JAKO DOBAR I LJUBAZAN I ON NIJE KRIV ZA OVO STA SE DESILO....CAK STA VSE NIJE HTJEO NI DA POSALJE ODMAH TE NALAZE ZA AMBASADU ,REKAO MI JE DA PREGLEDAM DIJETE I U TUZLI I DA PONESEM TAJ SNIMAK U SARAJEVO KAO DOKAZ.ETO OD MENE TOLIKO.....POZDRAV SVIMA

Znaci on je tri puta snimio pluca u tako kratkom periodu?

Jadno dijete.

Mire cestitam! Kad putujes? :))

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Doktor je na DIP-u. :)

To sto je ona nezaposlena jeste problem. I ne moze navesti nicija primanja na svom obrascu, ali njeni roditelji mogu biti co-sponsori. Hm, ako sam dobro razumjela pitanje. Cudi me da to ne znas.

Meni je u pon 6 mjeseci od NOA1, pa stupamo u "akciju" :PP

pa nije zaposlena jer je završila Law School i sad uči za BAR koji je nekad u Julu... radila je prije toga... a ona što će uraditi je ca će ona zajedno sa svojim roditeljima dokazati da je sve ok, laički ja ne znam objasniti te procente i to na američki a koliko sam shvatio da je ona skontala da je to ok...

sad vidjećemo, treba to da mi pošalje iduće sedmice da kompletiram dokumente pa da idemo u tu ambasadu.

aaaaaaaaaaaaaaaah

Link to comment
Share on other sites

Filed: Other Timeline

Da tri puta je snimio pluca zbog tog javasluka da tako nazovem taj rad u bivsoj vojnoj bolnici.Ali vjeruj da mi je najvaznije bilo da znam da mi je sa djetetom sve u redu,a negdje duboku u sebi sam znala da to nije istina,jer dijete je aktivno u sporstskom klubu BLACK BELT u TUZLI.

Link to comment
Share on other sites

Musho hvala na savjetu. Ovdje sam negdje procitala da taj ljekarski pregled koji mi prolazimo vrijedi godinu dana i da kada se salje dokumentacija za AOS treba im poslati samo dokument o primljenim vakcinama. Ali ja cu traziti kopiju za svaki slucaj, nikad se ne zna. Ovaj doktor, cini mi se Bakir Kapetanovic, meni je preko telefona bio jako ljubazan, mislim da necu imati problema da dobijem kopiju, a ako budem morala ici po nju neki drugi dan, sto ce najvjerovatnije i biti slucaj, nije ni to problem..

I da, doktor je na DIP-u, to je, kako je meni on objasnio danas, srednja zgrada u sastavu bolnice Kosevo. Iskreno, ne znam kako ni izgleda ta bolnica, gore sam lezala samo jednom, kao djevojcica od dvije godine. Ali ne brinem se da se necu snaci.

zazivotcijeli: Pa sta je to s tim garantnim pismom?.. Meni djeluje kao belaj.. Nije problem sto ces ti zivjeti kod njenih roditelja. Problem je u tom garantnom. Vas dvoje trebate co-sponsora. To moze biti neko od njenih roditelja, ili bilo ko drugi ko ima uslove da bude co-sponsor. Posto ti djevojka ne radi ona ni ne treba onda da ispuni taj obrazac, nego samo co-sponsor ga ispunjava. Taj co-sponsor ce morati da dokaze da prelazi granicu od ''poverty guidelines'' za tri osobe (osobu koja to popunjava, tvoju zarucnicu i tebe). Eh, sad neki kazu da je za I-134 dovoljan iznos od 100% te granice, a da tek za I-864 (to je Affidavit koji se ispunjava kada predajes dokumente za AOS) iznos treba biti 125% od granice ''poverty guidelines''. Isto sam negdje ovdje, na nekom od foruma, procitala, da ako se radi o co-sponsoru za K1 koji treba dokazati da ce izdravati oba supruznika, ta granica mora biti 125%... Joj, mora da je ovo sve zbunjujuce.. Ali da budem iskrena bolje to sve razumijem nekako ne engleskom, kad prevedem na nas jezik dosta tih stvari je velika nepoznanica upravo zato sto kod nas to ne postoji. Uglavnom, idi na google, ukucaj ''poverty guidelines'' i potrazi tacno koliki iznos je potreban za 3 ljudi (radi se o godisnjoj zaradi). I bolje da co-sponsor prikupi sve dokumente kojima moze dokazati istinitost podataka u toj formi (tax returns od zadnje 3 godine, stanje na bankovnim racunima, dokaz o imovini, posljednjih 5-6 odsjecaka od plate)...

Ako ti nesto dalje ne bude jasno ili pitaj ovdje ili istrazuj po forumu..

normalno sad moramo napisati da ona ne radi jer ima te obaveze, neću ja živjeti sa njenim roditeljima, ali sad je ona kod njih i kad položi to zaposlit će se i tražit ćemo negdje gdje ćemo živjeti.

ali dok ovo traje takva je situacija, svakako ja i ako dobijem vizu neću odmah tamo jer imam i ja diplomiranje a i ona te obaveze.

samo me to skkira jer hoćemo do to kraja juna da završimo da znamo šta ikad da planiramo....

Dobio dobio :) klasicna procedura, predavanje dokumenata, uzimanje otiska prstiju, par pitanja na engleskom jeziku i viza je bila kroz pola sata zaljepljena u pasosu i mogao sam kuci:) nije moglo bolje ja mislim!

pozdrav!

mire čestitam.

šta si od dokaza nosio, šta su ti tražili, de malo prepričaj hehhe

jesu te pitali ovo za vojsku posebno.

Link to comment
Share on other sites

pa nije zaposlena jer je završila Law School i sad uči za BAR koji je nekad u Julu... radila je prije toga... a ona što će uraditi je ca će ona zajedno sa svojim roditeljima dokazati da je sve ok, laički ja ne znam objasniti te procente i to na američki a koliko sam shvatio da je ona skontala da je to ok...

sad vidjećemo, treba to da mi pošalje iduće sedmice da kompletiram dokumente pa da idemo u tu ambasadu.

aaaaaaaaaaaaaaaah

Prije nego posalje papire, provjeri sa njom je li sve sakupila sto treba, za sebe i za roditelje ako ce oni biti co-sponzori. Da se ne bi poslije sta iskompliciralo.

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

mire čestitam.

šta si od dokaza nosio, šta su ti tražili, de malo prepričaj hehhe

jesu te pitali ovo za vojsku posebno.

Od dokaza samo slike, 20-ak slika hronološki poredano! Nisu mi ništa posebno tražili, sve ono što piše na onom listu kojeg dobijemo od ambasade! To za vojsku sam prilozio potvrdu da nisam sluzio vojni rok jer ja zivim u Brckom a u Distriktu nema vojske tako da mi nismo bili obavezni sluzit vojni rok i dok je bio obligatoran u oba entiteta BiH. A razgovor ko razgovor, nije bilo strasno, kako smo se upoznali, kad cemo se vjencat, sta volim na svojoj zarucnici, dal sam ja upoznao njene roditelje, ona moje i tu je sve zavrsilo, kaze sjedi, sacekaj pola sata, bice viza odmah gotova, i tako i bi :) Poslije mene je bila neka djevojka na razgovoru, takodjer za K1, eh nju su cjedili sigurno sat vremena, ostavila je vrata otvorena pa se moglo slusat sve dok sam cekao na svoj pasos, stvarno uzasna pitanja su joj postavljali ali izgleda da su sumnjali nesto, ne znam dal je dobila vizu, otiso sam kada mi je pasos bio gotov!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Da tri puta je snimio pluca zbog tog javasluka da tako nazovem taj rad u bivsoj vojnoj bolnici.Ali vjeruj da mi je najvaznije bilo da znam da mi je sa djetetom sve u redu,a negdje duboku u sebi sam znala da to nije istina,jer dijete je aktivno u sporstskom klubu BLACK BELT u TUZLI.

Bas mi je zao sto se zracio tri puta.

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Prije nego posalje papire, provjeri sa njom je li sve sakupila sto treba, za sebe i za roditelje ako ce oni biti co-sponzori. Da se ne bi poslije sta iskompliciralo.

ok shvatam to sve, a sigurno ona još bolje od mene jer ona to sve skuplja i obrađuje...

ali ono što mene brine je da li je 'problem' to što trenutno nije zaposlena, i je li ok to za co-sponzorima, bojim se reći će šta će on sad na teret nekome, a nema logike sad čekati kad je ovo uranilo za 3 mjeseca je došlo do ovog i da se to završi...ahhh

sorry za quotes što te tušim.

Link to comment
Share on other sites

ok shvatam to sve, a sigurno ona još bolje od mene jer ona to sve skuplja i obrađuje...

ali ono što mene brine je da li je 'problem' to što trenutno nije zaposlena, i je li ok to za co-sponzorima, bojim se reći će šta će on sad na teret nekome, a nema logike sad čekati kad je ovo uranilo za 3 mjeseca je došlo do ovog i da se to završi...ahhh

sorry za quotes što te tušim.

Pa ne biste bili prvi koji su odobreni a da je sponsor nezaposlen, ali uz koristenje dodatnih sponzora koji zadovoljavaju sve uslove. Naravno postoje i ambasade koje ne priznaju co-sponsore, ali pretpostavljam da ova u BIH nije takva.

Moj (tada) vjerenik je isto koristio co-sponsora, jer je imao periode nezaposlenosti i mi smo se bojali da krajnja primanja nisu dovoljna iako su zapravo prelazila onaj prag. Na intervjuu nisu gledali detaljno, ali su ipak pregledali sta sam sve prilozila. Nakon sto sam dosla u USA on je nasao bolji posao, pa za AOS nismo koristili dodatnog sponzora.

Slobodno pitaj sve sto te zanima, tu smo da se pomazemo. :)

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

ok shvatam to sve, a sigurno ona još bolje od mene jer ona to sve skuplja i obrađuje...

ali ono što mene brine je da li je 'problem' to što trenutno nije zaposlena, i je li ok to za co-sponzorima, bojim se reći će šta će on sad na teret nekome, a nema logike sad čekati kad je ovo uranilo za 3 mjeseca je došlo do ovog i da se to završi...ahhh

sorry za quotes što te tušim.

Pa da te pitaju to: Sta ces tamo nekome na teret?

Sta bi im ti rekao?

Mislim ne moras tu odgovoriti, ali trebas biti spreman na bilo kakva pitanja. A mozda te nece uopste puno ispitivati.

Je li tvoja vjerenica naseg porijekla?

Mene su mozda malo vise peglali nego sto sam ocekivala, ili sam ja to samo tako dozivjela. :D

Edited by malamu

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Pa da te pitaju to: Sta ces tamo nekome na teret?

Sta bi im ti rekao?

Mislim ne moras tu odgovoriti, ali trebas biti spreman na bilo kakva pitanja. A mozda te nece uopste puno ispitivati.

Je li tvoja vjerenica naseg porijekla?

Mene su mozda malo vise peglali nego sto sam ocekivala, ili sam ja to samo tako dozivjela. :D

pa ja ko ja ne bi bikad htio živjeti s njenim rodizteljima, al takva je situacija da se mroa staviti njena kuća tj. njenih roditelja. ona j eveoma dobra u tim stvarima ali ja malo paničim jer sam poprilično temelji ali i skeptičan, za 2 mjeseca će se situacija promijeniti aBd i ona će imati posao tako da neće biti potreb ali sad je tako kako je, popričat ću s njom da vidim kakva je situacija i šta je to tačno u nje tj. kako je isplanirala za co-sponzora.

a cura je Bosanka i Hercegovka ;)

Link to comment
Share on other sites

Malo se strpiti treba. A onda kad dobijes dozvolu za rad valjda ce ti i neki posao izletiti. :)

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...