Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Ono sto mene zanima je mozes li raditi bilo sta dok ti ne dodje EAD ili je svako od nas bukvalno primoran da sjedi u kuci i broji zjale..? Ima li neko odgovor na to? I isto da li neko zna koliko vremena je potrebno za nostrifikaciju diplome?

Ne mozes. Sjedis i cekas na EAD ili zelenu kartu sta prvo stigne.

Za nostrifikaciju obicno treba oko 4-6 sedmica. Zavisi koju agenciju izaberes - mislim da sam ja koristila ECE.org i da im je trebalo bar mjesec da to zavrse (i pokusaju uzeti jos para jer kao ono sto sam ja trazila - ekvivalenciju bez detaljisanja predmeta - nije dovoljno za univerzitet za koji sam ja bila zainteresovana).

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Ne mozes. Sjedis i cekas na EAD ili zelenu kartu sta prvo stigne.

Za nostrifikaciju obicno treba oko 4-6 sedmica. Zavisi koju agenciju izaberes - mislim da sam ja koristila ECE.org i da im je trebalo bar mjesec da to zavrse (i pokusaju uzeti jos para jer kao ono sto sam ja trazila - ekvivalenciju bez detaljisanja predmeta - nije dovoljno za univerzitet za koji sam ja bila zainteresovana).

Joj.. Ja nisam bas osoba koja sjedi i ceka.. Ubicu se od dosade fkt. Moram naci nekoga da me nauci da pletem il' heklam :PPP Hahah.. Salim se.. Ima teretana uvijek. Ima da postanem pro.

A milimelo.. Kad vec znas te podatke oko diplome da te pitam jos par pitanja.. Ja imam kompletan nastavni plan i program sa svog fakulteta kao i transkript ocjena. Sto se tice tog nastavnog plana i programa pola ga je na engleskom a pola na bosanskom i svaki predmet je uradjen zasebno (fizicki odvojeni papiri), Eh sad.. Ta polovina koja je na bosanskom jeziku- da li nju mogu da dam da se prevede ovdje na engleski ili i to moram raditi tamo? Tamo to kosta puno novca (kako sam ja cula), a ovdje to mogu dobiti besplatno.

I ako nije tajna koliko te kostala nostrifikacija?

K-1 VISA JOURNEY 2010:

March 24th: I-129F filed

March 26th: NOA1 date

May 24th: NOA2 date

May 25th- Jun 3rd: Case @ NVC

Jun 7th: Embassy received

Jun 15th: Embassy sent pkt 3

Jun 17th: Pkt 3 received :)

Jun 22nd: Medical @ 7 a.m. (Kosevo)/ Jun 23rd: Passed

Jun 29th: Interview @ 13:30: Approved/ Jun 30th: Visa in hand

AOS JOURNEY 2010/2011:

October 25th: AOS, EAD and AP filed

November 1st: AOS, EAD and AP NOA1 date

November 18th: AOS and EAD biometrics appointment

January 6th: AOS case transferred to CSC

January 15th: AP document received (YAY! One step closer to GC!)

January 18th: EAD card received :)))))

February 17th: GC card production ordered

February 24th: GC arrived in mail :) What a relief..

event.png

Link to comment
Share on other sites

Joj.. Ja nisam bas osoba koja sjedi i ceka.. Ubicu se od dosade fkt. Moram naci nekoga da me nauci da pletem il' heklam :PPP Hahah.. Salim se.. Ima teretana uvijek. Ima da postanem pro.

A milimelo.. Kad vec znas te podatke oko diplome da te pitam jos par pitanja.. Ja imam kompletan nastavni plan i program sa svog fakulteta kao i transkript ocjena. Sto se tice tog nastavnog plana i programa pola ga je na engleskom a pola na bosanskom i svaki predmet je uradjen zasebno (fizicki odvojeni papiri), Eh sad.. Ta polovina koja je na bosanskom jeziku- da li nju mogu da dam da se prevede ovdje na engleski ili i to moram raditi tamo? Tamo to kosta puno novca (kako sam ja cula), a ovdje to mogu dobiti besplatno.

I ako nije tajna koliko te kostala nostrifikacija?

Eee, onda K-1 mozda i nije bila najbolja opcija za tebe vec CR-1, ali kasno je sada.

http://www.ece.org/main/content=EvaluationServices&SubSite=1&LeftNav=2 - cijene evaluacija. Mislim da ih jos radi WES http://www.wes.org/students/faq.asp

Ne znam za sta ti treba nostrifikacije diplome da bih ti znala odgovoriti da li ti treba kompletan plan i program ili samo ocjene. Svakako, ako mozes sve to prevesti u BiH doce te jeftinije nego ovdje (ne treba ti apostille, samo pecat tumaca).

Ja sam radila nostrifikaciju jer sam mislila ici na postdiplomski i samo obicna mi je trebala (ovo osnovno od $85). Za posao mi nikada nisu trazili diplomu niti nostrifikaciju...

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Filed: AOS (apr) Country: Croatia
Timeline

Moj ECE transkript je stigao prije nekih mjesec, mjesec i pol. Platili smo ga $135,00, a za taj novac sam dobila dvije zapecacene omotnice (i onda jos platila dodatnih $10,00 da mi daju i jednu otvorenu kopiju, da i ja znam sto je unutra). Uzela sam Course-by-course evaluation, cisto zato da ne moram placati dva puta, a i bilo mi je logicno da ce mi to trebati jer namjeravam upisati magisterij na lokalnom sveucilistu.

Dokumenti koje sam im predala su uglavnom bili na engleskom - neke je prevodio ovlasteni sudski tumac u Hrvatskoj, a neke sam prevela sama. Moram priznati da sam ugurala i par komada na hrvatskom jer mi se, jednostavno, nije dalo prevoditi, a i, pardon my French, agencija je katastrofa i samo zajebavaju pa su mi preko nekoliko puta digli tlak.

Dobro da nisu trazili da dostavim i potvrdu da sam ranih 80-tih pohadjala i vrtic, a sve sto sam trebala od njih je da mi nostrificiraju diplomu posve redovnog cetverogodisnjeg hrvatskog fakulteta.

Zadovoljna sam krajnjim rezultatom - odlucili su mi dati jako dobre ocjene, tako da mi je GPA puno visi nego sto bi bio da su ostavili moje hrvatske dvojke (zakljucili su da su sve moje dvojke vrijedne americkog C-a).

Mene su trazili nostrificiranu diplomu na uvid prije razgovora za jedan posao u sklopu fakulteta.

I-129F Sent: Aug 20th 2008

Interview Date: April 8th 2009, 10:30 - APPROVED!

K-1 Visa Received: April 9th 2009

POE: Aug 8th 2009, Minneapolis

Wedding: Aug 28th 2009

-------------------------------------------------------------------

Our I-129f was approved in 107 days from our NOA1 date.

Our I-129f was approved in 114 days from our filing date.

Our case spent 52 days being chewed by NVC.

Our interview took 224 days from your I-129F NOA1 date.

-------------------------------------------------------------------

AOS, AP, EAD filed: Oct 15th 2009

Biometrics: Nov 24th 2009

AP received: Dec 14th 2009

EAD received: Dec 17th 2009

Green Card received: Dec 18th 2009

-------------------------------------------------------------------

http://www.badgerella.com/forum

Link to comment
Share on other sites

Ej curke..

Puno vam, puno hvala na tim informacijama, ja sam mislila da to sve kosta dosta vise te da se nasi prevodi tamo ne pikaju bili oni od sudskih tumaca ili ne..

Imam transkript ocjena- to je samo jedan list papira na kojem pisu ocjene po polozenim predmetima na fakultetu ukljucujuci diplomski i prosjek. Osim toga sam izvadila i taj NPiP a on ima jedno 60 papira. Tu je do u detalje obrazlozen nacin pristupa predmetima, predavanja, sati, ispiti, koristena literatura i slicno. Eh sad- pola od toga je na Bosanskom/Hrvatskom a druga polovina na engleskom. Tu polovinu koja je na nasem jeziku ja cu licno da prevedem a ovaj transkript ocjena cu da dam sudskom tumacu i onda cu sve to lijepo da sastavim u jedan dokument, zajedno sa prevodom diplome.

Sve to mi treba jer namjeravam traziti kakav postdiplomski, ili ako ne postdiplomski onda bih upisala neki slican kurs/studij pa da mi se prizna barem polovina tih predmeta... A ne bih se ja bunila ni kada bi nekad u buducnosti iskrsnuo kakav fin poslic u vezi sa tom diplomom.

Puno vam hvala na tim informacijama, bas ste me obradovale. Pa barem da mi se prizna jedna trecina toga svega sto sam polozila- ja bih opet bila ''na konju''. Ipak sam utrosila 5 godina na faks, a znoja i zivaca da ne govorim..

Hvala vam jos jednom! :thumbs: STE!!! ;)

K-1 VISA JOURNEY 2010:

March 24th: I-129F filed

March 26th: NOA1 date

May 24th: NOA2 date

May 25th- Jun 3rd: Case @ NVC

Jun 7th: Embassy received

Jun 15th: Embassy sent pkt 3

Jun 17th: Pkt 3 received :)

Jun 22nd: Medical @ 7 a.m. (Kosevo)/ Jun 23rd: Passed

Jun 29th: Interview @ 13:30: Approved/ Jun 30th: Visa in hand

AOS JOURNEY 2010/2011:

October 25th: AOS, EAD and AP filed

November 1st: AOS, EAD and AP NOA1 date

November 18th: AOS and EAD biometrics appointment

January 6th: AOS case transferred to CSC

January 15th: AP document received (YAY! One step closer to GC!)

January 18th: EAD card received :)))))

February 17th: GC card production ordered

February 24th: GC arrived in mail :) What a relief..

event.png

Link to comment
Share on other sites

Filed: AOS (apr) Country: Croatia
Timeline

O kojem je faksu rijec? Meni su priznali ama bas sve, do zadnjeg predmeta, a diplomirani sam novinar. S obzirom da namjeravam nastaviti skolovanje na MBA studiju (ako me prime, jelte), morat cu upisati normalan undergrad program, samo da polozim pet ispita koji mi fale (neke medjunarodne ekonomije koje nisam slusala kod sebe na faksu).

I-129F Sent: Aug 20th 2008

Interview Date: April 8th 2009, 10:30 - APPROVED!

K-1 Visa Received: April 9th 2009

POE: Aug 8th 2009, Minneapolis

Wedding: Aug 28th 2009

-------------------------------------------------------------------

Our I-129f was approved in 107 days from our NOA1 date.

Our I-129f was approved in 114 days from our filing date.

Our case spent 52 days being chewed by NVC.

Our interview took 224 days from your I-129F NOA1 date.

-------------------------------------------------------------------

AOS, AP, EAD filed: Oct 15th 2009

Biometrics: Nov 24th 2009

AP received: Dec 14th 2009

EAD received: Dec 17th 2009

Green Card received: Dec 18th 2009

-------------------------------------------------------------------

http://www.badgerella.com/forum

Link to comment
Share on other sites

Ma ja sam zavrsila anglistiku (Engleski jezik i knjizevnost). Mislim da mi nece bas tako lako priznati to kao da je u pitanju neki drugi faks. Dok sam studirala imala sam profesoricu na faksu, ustvari bila je asistent. Prethodno je zavrsila isti taj fakultet a nakon toga otisla u USA da radi postdiplomski. Njoj su priznali 80% ispita, morala je poloziti jos dodatnih 20% pa onda tek ici na magisterij. Medjutim ni to nije uopce lose i bila bih presretna kada bi mi se priznalo barem 50%. Sve strucne predmete predavali su mi bas profesori koji predaju i na njihovim univerzitetima u New Yorku (njih 5 tacnije). Ako su ti profesori priznati tamo i rade tamo na faksu onda bi se to trebalo priznati.

A sto se tice ocjena bila sam iznad prosjeka, pa valjda ne bi kasnije bio problem za upis na postdiplomski...

Decko mi je isto rekao da u njegovom okruzenju ima puno, puno medjunarodnih visokoskolskih institucija koje bi taj moj faks vjerovatno priznale bez problema (s nekim nadoknadama, kao sto je npr. tih tvojih 5 ispita).

Ma ne znam.. Opet kazem otom potom- znat cu sve puno bolje jednom kada odem i pocnem sa tim procesom.

K-1 VISA JOURNEY 2010:

March 24th: I-129F filed

March 26th: NOA1 date

May 24th: NOA2 date

May 25th- Jun 3rd: Case @ NVC

Jun 7th: Embassy received

Jun 15th: Embassy sent pkt 3

Jun 17th: Pkt 3 received :)

Jun 22nd: Medical @ 7 a.m. (Kosevo)/ Jun 23rd: Passed

Jun 29th: Interview @ 13:30: Approved/ Jun 30th: Visa in hand

AOS JOURNEY 2010/2011:

October 25th: AOS, EAD and AP filed

November 1st: AOS, EAD and AP NOA1 date

November 18th: AOS and EAD biometrics appointment

January 6th: AOS case transferred to CSC

January 15th: AP document received (YAY! One step closer to GC!)

January 18th: EAD card received :)))))

February 17th: GC card production ordered

February 24th: GC arrived in mail :) What a relief..

event.png

Link to comment
Share on other sites

Ma ja sam zavrsila anglistiku (Engleski jezik i knjizevnost). Mislim da mi nece bas tako lako priznati to kao da je u pitanju neki drugi faks. Dok sam studirala imala sam profesoricu na faksu, ustvari bila je asistent. Prethodno je zavrsila isti taj fakultet a nakon toga otisla u USA da radi postdiplomski. Njoj su priznali 80% ispita, morala je poloziti jos dodatnih 20% pa onda tek ici na magisterij. Medjutim ni to nije uopce lose i bila bih presretna kada bi mi se priznalo barem 50%. Sve strucne predmete predavali su mi bas profesori koji predaju i na njihovim univerzitetima u New Yorku (njih 5 tacnije). Ako su ti profesori priznati tamo i rade tamo na faksu onda bi se to trebalo priznati.

A sto se tice ocjena bila sam iznad prosjeka, pa valjda ne bi kasnije bio problem za upis na postdiplomski...

Decko mi je isto rekao da u njegovom okruzenju ima puno, puno medjunarodnih visokoskolskih institucija koje bi taj moj faks vjerovatno priznale bez problema (s nekim nadoknadama, kao sto je npr. tih tvojih 5 ispita).

Ma ne znam.. Opet kazem otom potom- znat cu sve puno bolje jednom kada odem i pocnem sa tim procesom.

Nemas brige. I ja sam zavrsila anglistiku (USarajevo) i ekvivalencija je B.A. English Language and Literature (nisam slala te dodatne opise predmeta, samo osnovno).

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Nemas brige. I ja sam zavrsila anglistiku (USarajevo) i ekvivalencija je B.A. English Language and Literature (nisam slala te dodatne opise predmeta, samo osnovno).

Jooooj milimelo!!! Kak' si me obradovala! :dance: Za mustuluka si fkt! :thumbs: Hvala puno!

K-1 VISA JOURNEY 2010:

March 24th: I-129F filed

March 26th: NOA1 date

May 24th: NOA2 date

May 25th- Jun 3rd: Case @ NVC

Jun 7th: Embassy received

Jun 15th: Embassy sent pkt 3

Jun 17th: Pkt 3 received :)

Jun 22nd: Medical @ 7 a.m. (Kosevo)/ Jun 23rd: Passed

Jun 29th: Interview @ 13:30: Approved/ Jun 30th: Visa in hand

AOS JOURNEY 2010/2011:

October 25th: AOS, EAD and AP filed

November 1st: AOS, EAD and AP NOA1 date

November 18th: AOS and EAD biometrics appointment

January 6th: AOS case transferred to CSC

January 15th: AP document received (YAY! One step closer to GC!)

January 18th: EAD card received :)))))

February 17th: GC card production ordered

February 24th: GC arrived in mail :) What a relief..

event.png

Link to comment
Share on other sites

Filed: AOS (apr) Country: Croatia
Timeline

Ja sam zavrsila novinarstvo i ekvivalent ovdje je BA in Journalism (iako bi zapravo trebao biti Mass Communications). Nisam trebala polagati nista dodatno da dobijem tu diplomu.

S obzirom da za daljnje skolovanje, postdiplomski, zelim MBA, morat cu polagati pet undergrad ispita jer nisam imala dovoljno ekonomije kod sebe na faksu u Zagrebu.

I-129F Sent: Aug 20th 2008

Interview Date: April 8th 2009, 10:30 - APPROVED!

K-1 Visa Received: April 9th 2009

POE: Aug 8th 2009, Minneapolis

Wedding: Aug 28th 2009

-------------------------------------------------------------------

Our I-129f was approved in 107 days from our NOA1 date.

Our I-129f was approved in 114 days from our filing date.

Our case spent 52 days being chewed by NVC.

Our interview took 224 days from your I-129F NOA1 date.

-------------------------------------------------------------------

AOS, AP, EAD filed: Oct 15th 2009

Biometrics: Nov 24th 2009

AP received: Dec 14th 2009

EAD received: Dec 17th 2009

Green Card received: Dec 18th 2009

-------------------------------------------------------------------

http://www.badgerella.com/forum

Link to comment
Share on other sites

Caooo :))

e vec sam sakupila papire za vizu vrijeme je da se salje.... juce mi je stigla posta od vjerenika... G-325 podpisan i onaj fiance letter of intent... mislila sam da posaljem ovih dana..ali na zalost nesto mi se njegov podpis ne svidja... ona zadnja dva pitanja na g-325...signature i ono zadnje dole print your name and alien reg. number,,, podpis i to print name mu je isto podpisano... podpis mu nije pisanim slovima.... vec stampanim...tako ne znam da li ce to pravit probleme...na kraju krajeva svako ima svoj nacin kako se podpisuje..plus poslao je tu postu fedxom platio gotov 80km...sad opet da salje joj :(....

Link to comment
Share on other sites

ma onaj retardirani fedex puno kosta da brze stigne..dva papira. cime ste vi slali?. samo me strah da posaljem zbog tog podpisa mozda nece htjet papire primit ... jebiga kad ovi ameri u sitnice gledaju samo mi fali da mi vrate papire il oduze. zbog podpisa..... neznam ni koliko se ceka ako neshto nije uredu sa I-129 da ti vrate onaj rfe...

Link to comment
Share on other sites

joj jovana sta tolko' saljete hehe ma nece biti problema za potpis xxx

nego, koliko traje kad oni posalju PAKET u ambasadu u SA?

Hh...

Sve zavisi koje si srece.. Moj paket se u NVC zadrzao 10 dana. U ambasadu su ga poslali 3. Juna, ambasada ga je primila 7. Juna. U petak je momak zvao da vidi da li su mi proslijedili pismo sa spiskom potrebnih dokumenata. Javio se neki frajer koji mu je rekao kako je njegov kolega koji se bavi tim stvarima na nekakvom odmoru, njemu je predao samo jedan dio svojih odgovornosti i obaveza na poslu tako da ovaj sad ima ''OGRANICEN PRISTUP PODACIMA'' i nista se ne moze saznati niti uraditi dok se taj frajer ne vrati sa svog odmora. :bonk:

Oni to iz ambasade obicno proslijede u roku od 3-4 dana, ali vidis- nikad se ne zna kad ce nekome pasti na pamet da ode do Jadrana na rashladjivanje pojedinih organa na tijelu koje ne bih ovdje imenovala, a svi znate na sta mislim.. :P

Sretno svima u svakom slucaju.

P.S. Jovana ne brini se za potpis. Moj momak se potpisao kao doktor- nijedno slovo se nije moglo razaznati pa nismo imali problema nikakvih niti smo i pomislili da bi to mogao biti problem.

K-1 VISA JOURNEY 2010:

March 24th: I-129F filed

March 26th: NOA1 date

May 24th: NOA2 date

May 25th- Jun 3rd: Case @ NVC

Jun 7th: Embassy received

Jun 15th: Embassy sent pkt 3

Jun 17th: Pkt 3 received :)

Jun 22nd: Medical @ 7 a.m. (Kosevo)/ Jun 23rd: Passed

Jun 29th: Interview @ 13:30: Approved/ Jun 30th: Visa in hand

AOS JOURNEY 2010/2011:

October 25th: AOS, EAD and AP filed

November 1st: AOS, EAD and AP NOA1 date

November 18th: AOS and EAD biometrics appointment

January 6th: AOS case transferred to CSC

January 15th: AP document received (YAY! One step closer to GC!)

January 18th: EAD card received :)))))

February 17th: GC card production ordered

February 24th: GC arrived in mail :) What a relief..

event.png

Link to comment
Share on other sites

Nemas brige. I ja sam zavrsila anglistiku (USarajevo) i ekvivalencija je B.A. English Language and Literature (nisam slala te dodatne opise predmeta, samo osnovno).

Hvala na informacijama, bas mi je laknulo.. Kad dobijes takvu ekvivalenciju u USA znas da nisi protracio ni zivce ni znoj ovdje dok zavrsis faks.. Ogroman plus fkt.

Hvala jos jednom :thumbs:

K-1 VISA JOURNEY 2010:

March 24th: I-129F filed

March 26th: NOA1 date

May 24th: NOA2 date

May 25th- Jun 3rd: Case @ NVC

Jun 7th: Embassy received

Jun 15th: Embassy sent pkt 3

Jun 17th: Pkt 3 received :)

Jun 22nd: Medical @ 7 a.m. (Kosevo)/ Jun 23rd: Passed

Jun 29th: Interview @ 13:30: Approved/ Jun 30th: Visa in hand

AOS JOURNEY 2010/2011:

October 25th: AOS, EAD and AP filed

November 1st: AOS, EAD and AP NOA1 date

November 18th: AOS and EAD biometrics appointment

January 6th: AOS case transferred to CSC

January 15th: AP document received (YAY! One step closer to GC!)

January 18th: EAD card received :)))))

February 17th: GC card production ordered

February 24th: GC arrived in mail :) What a relief..

event.png

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...