Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Ja nemam vozacki. Nije me nikad privlacilo. Pretposatavljam da ću morati polagati kad dođem tamo.

cao raja samo da vam kazem da je vozacki tako lako dobiti u americi da je malo smjesno nemore te se brinuti

to se obavi za dva sata

Adin Portland Oregon pa se cujemo

Da, ali ja moram prvo naučiti da vozim! :D

A ja sam upravo promijenila adresu, pa smo zvali USCIS, pa smo onda trazili da salju zelenu na novu adresu. :rolleyes:

Imam osjecaj da ce mi se razbiti od glavu...al, hajd zivi sa svekrvom pola godine...

Držim fige da ipak sve bude OK!

ja sam ovde izvadila papire cim mi je slucaj bio prebacen u NVC,malo sam duze cekala na pasos,dva meseca,a kad sam izvadila sve izvode,e onda su doneli novi zakon po kome je ukinuto vazenje izvoda samo sest meseci,sad ne znam koliko vaze ali znam da je duze od sest meseci.

Ih pa to je dobro. Meni i jest glupo da recimo izvod iz matične knjige rođenih..ili umrlih važi samo pola godine. :wacko:

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

A ja sam upravo promijenila adresu, pa smo zvali USCIS, pa smo onda trazili da salju zelenu na novu adresu. :rolleyes:

Imam osjecaj da ce mi se razbiti od glavu...al, hajd zivi sa svekrvom pola godine...

Javi kako prodje. Ja svoje nista ne mijenjam a skontala sam ETA za GC da bi trebao biti oko sredine jula. Tek nakon sto budem imala zelenku u ruci mijenjam adresu :devil:

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Za sve koji tek dolaze i pocinju traziti posao, malo tips and tricks:

- Obavezno preraditi resume u americki format (uklonite datum rodjenja, broj djece, bracno stanje) da stane na jednu stranicu. Mozda najbolje da idete na funkcionalni rezime gdje prvo idu vase vjestine (skills) pa onda radno iskustvo i na kraju obrazovanje. Mozete jos dodati i recenicu da ste US PR work authorized

- Lista referenci se daje na zahtjev - za pocetak samo saljete rezime -- ovo iz razloga sto regruteri nekada znaju dosadjivati referencama da im nude uposlenike - znaci reference samo za ozbiljne poslove

- Dobro izvjezbati uobicajena pitanja za intervju - zasto se prijavljujete, koje su vam kvalifikacije, u xx situaciji ste uradili ovo, sta kad bi se ovo desilo kako bi reagovali, ako je promjena vrste karijere zasto mijenjate, zasto ste napustili zadnje radno mjesto (radi preseljenja u USA), zasto da izaberu bas vas.

- Obavezno na intervjuu pitati koliko jos ljudi intervjuisu i kada se mogu ocekivati rezultati tj. kada ih mozete kontaktirati kao follow-up (cim sjednete odmah uzeti njihove business kartice), da oni vama opisu tipican radni dan na toj poziciji, mogucnosti napredovanja unutar odsjeka i slicno.

- Ukoliko dodje do price o plati, pitati koje su uobicajene benefits, kakva su pravila za godisnji, i koja je going rate koju su planirali za poziciju. Ako to prebace u vase polje, onda najbolje odgovoriti sa - na proslom poslu sam imao $xx.000 tako da bih ocekivao platu u rasponu od do. Meni su na jednom jakom univerzitetu u Chicagu nudili $32,000 za poziciju asistenta na nekom odsjeku (vise se ni ne sjecam kojem ali imam pismo kuci, mogu skenirati da vidite kako to izgleda) a ja dobila malo vise od 10k vise od toga na svom poslu pa sam im se lijepo zahvalila. Sve plate su u gross (bruto) iznosu a od toga se onda skidaju porezi, rate za medicinsko osiguranje, prevoz i slicno.

- Trazite poslove svugdje - od craigslist.org do monster.com i careerbuilder iako je postalo uobicajeno da se sada tamo nalaze prevarantski poslovi tipa rad od kuce za velike pare - oni tebi posalju cek koji ti stavis na svoj racun u banci i zadrzis 10% a ostatak western unionom saljes vlasniku biznisa (obicno Nigerija). Naravno, cek ne prodje, banka od tebe trazi pare nazad a ovaj se cudi kako cek nije prosao. Isto sada ima kao da traze ljude da proofread tekstove bas za te prevarantske oglase.

Najbolje da idete direktno na web stranice uglednih firmi - vecina ce ih imati dostupna mjesta - vase je da se prijavite (tako sam ja dobila posao).

Jos jedna opcija je da se prijavite na par agencija za zaposljavanje - ti poslovi su od par dana do par mjeseci ali postoji mogucnost da se svidite ovima u firmi koja je trazila radnike pa vas uposle za stalno (tako je moja kolegica dobila posao). Ja sam bila na intervjuima i provjerama znanja ali sam sama sebi nasla posao sedmicu prije nego mi je agencija nasla posao.

Vecina ovih agencija ce traziti da uradite test znanja MS Office paketa - vecinom Word, Excel, Powerpoint kao i brzinu kucanja a kod pojedinih i gramatiku engleskog da ispravite clanak tipa Its his treba biti It is his i slicno.

A da, troskovi koje imate za trazenje poslova su tax-deductible pa ako morate daleko putovati, kupiti odijelo za intervju, rucak i slicno sacuvajte racune pa na sljedecoj poreznoj prijavi prijavite.

Ako sam sto preskocila ili ima ko pitanja slobodno se javite :-)

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Za sve koji tek dolaze i pocinju traziti posao, malo tips and tricks:

- Obavezno preraditi resume u americki format (uklonite datum rodjenja, broj djece, bracno stanje) da stane na jednu stranicu. Mozda najbolje da idete na funkcionalni rezime gdje prvo idu vase vjestine (skills) pa onda radno iskustvo i na kraju obrazovanje. Mozete jos dodati i recenicu da ste US PR work authorized

........................

:lol: you're so crazy :lol:

Edited by vareska

12/05/11.......................Filed I-751

12/06/11.......................NOA

01/03/12......................BIO

09/10/12..................... Approved

09/21/12..................... Received GC

Link to comment
Share on other sites

Filed: Citizen (apr) Country: Serbia
Timeline
milimelo, odličan tips and tricks! :thumbs:

N-400: filled online on May 8th, 2021

Biometric Reuse Notice: May 8th, 2021
Interview: May 10th, 2022 - Interview De-Scheduled

Interview rescheduled on May 11th, 2022

New Interview: Jun 27th, 2022 - Approved 🥳

Oath Ceremony: July 14th, 2022

 

Link to comment
Share on other sites

Za sve koji tek dolaze i pocinju traziti posao, malo tips and tricks:

- Obavezno preraditi resume u americki format (uklonite datum rodjenja, broj djece, bracno stanje) da stane na jednu stranicu. Mozda najbolje da idete na funkcionalni rezime gdje prvo idu vase vjestine (skills) pa onda radno iskustvo i na kraju obrazovanje. Mozete jos dodati i recenicu da ste US PR work authorized

........................

:lol: you're so crazy :lol:

Znam :rofl:

Ali je ovo sve s razlogom - imala sam prilike jos u Bosni citati CV recimo rukovodecih organa - da umres od smijeha. Pocinju obicno sa "Rodjen sam tada, osnovnu zavrsio, srednju zavrsio, faks ako je zavrsio - radio kao xx, imam zenu (suprugu) i dvoje djece (pa imena i godine i ako su u skoli). Aktivno znanje engleskog jezika - [citaj znam reci "I don't speak English" uz obaveznog prevodioca] i pasivno znanje ruskog, njemackog i francuskog (za koje sam nacuo ali ne znam ni beknuti). U slobodno vrijeme pisem poeziju.

Ovakvih je bilo dosta ali moram reci da sam vidjela i pismenih rezimea - vecinom mladjih ljudi.

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Haha zakon. Još samo fali šta su u horoskopu. :P

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Haha zakon. Još samo fali šta su u horoskopu. :P

ili ono rodjen sam kao peti clan cetvoroclane porodice

12/05/11.......................Filed I-751

12/06/11.......................NOA

01/03/12......................BIO

09/10/12..................... Approved

09/21/12..................... Received GC

Link to comment
Share on other sites

Haha zakon. Još samo fali šta su u horoskopu. :P

ili ono rodjen sam kao peti clan cetvoroclane porodice

E da, i to ima :-)

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Samo da pridodam, ranije sam spominjala za Comcast i da su nam htjeli naplatiti $500 za (ne)vracenu opremu. Danas zovem za status spremna sa advokatom, tuzbom, BBB zalbom i FTC zalbom - cim sam sve pomenula receno je da je rijeseno, ne treba se nista placati - potvrda od 4 osobe. Kasnije zovu jos jednom da kazu da je sve rijeseno. :dance: Javim muzu da je rijeseno a on se nasao kao a sto nisi pitala da ti zbog problema daju besplatno HBO i slicno. Ma u neku stvar i s njim, nemam vremena normalne kanale pogledati on bi jos i HBO! Ti muski :devil: Rekla sam mu ako sta hoce nek' ih on zove, od mene dosta!

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Hahaha dobar je.

Ali barem tamo možeš zaprijetiti nekom tužbom pa dobiješ što te spada.

Ovdje te uvijek neko pravi budalom i ne možeš im ništa. Ili je do mene :wacko:

Kad već pišem... juče su neki "martovci" dobili NOA2 :D

Izgleda da ćemo i mi ubrzo :yes: uh! :star:

Edited by malamu

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Drage moje, veliki pozdrav! (F)

Tek sam se registrovala pa da se pridruzim ekipi. Ja jos nisam pokrenula proces, ali bolje da se na vrijeme pridruzim vama, pratim vas rad i saznam sto vise.

Hajde prvo da me prihvatite i pozelite dobrodoslicu, pa cu vas onda pitati bombardovati pitanjima :D

Link to comment
Share on other sites

Drage moje, veliki pozdrav! (F)

Tek sam se registrovala pa da se pridruzim ekipi. Ja jos nisam pokrenula proces, ali bolje da se na vrijeme pridruzim vama, pratim vas rad i saznam sto vise.

Hajde prvo da me prihvatite i pozelite dobrodoslicu, pa cu vas onda pitati bombardovati pitanjima :D

Dobrodosla Electra!

Reci nam za sta ces slati papire? K-1, CR/IR-1, DCF? Jesi ti USC ili beneficiary?

Slobodno pitaj sta god zelis, tu smo da pomognemo :-)

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Hvala mili :)

Ja sam u Bosni, a moj buduci muzic je u USA. Planiramo se vjencati pa pokrenuti postupak bracne vize, to je valjda ova CR/IR-1?

Vec sam dosta procitala i arhivirala aplikacije koje ce nam trebati, ali cu sigurno imati pitanja oko nekih detalja, a kad pokrenemo postupak, onda i ostalo...

Vidim da 'malamu' ide na vjerenicku vizu. Ja cu ipak na bracnu, jer smatram da cemo tako olaksati sebi, sto se tice i apliciranja, troskova i svega, a vidim i da vrijeme cekanja nije veliko jer se i bracna viza dobije ranije ukoliko je sva dokumentacija uredna.

Evo da usput i pitam vas koji ste trenutno u procesu, koliko ste u vezi sa vasim partnerom i koliko imate vidjanja uzivo?

Ovo pitam jer me zanima koliko je ''ustvari dovoljno'' da bi sve proslo uredu i bez povecanih sumnji.

A druga stvar koja mi trenutno pada na pamet da pitam jeste koliko je familija bitna u cijeloj ovoj igri? Procitala sam da na interview pitaju da li vasa porodica odobrava ovu vezu/brak, a takodjer da ta ista porodica bude i na forografijama.

I sto nece slika da mi se prikaze na avataru?! :wow::D

Link to comment
Share on other sites

Electra,

za avatar ti ne mogu pomoci jer ni ja ga nemam :blush: Vidi dole na podforumu o administraciji i tim pitanjima, mozda oni znaju...

A je li ti momak/muz nas USC ili je USC USC? Moj je USC USC.

Vezano za porodicu, apsolutno nas nista nisu pitali - vidjeli su slike sa vjencanja - a i da pitaju, moja porodica haman voli mog muza vise od mene (nikad nisu imali sina, vec samo tri kcerke hehehe).

Pametno ti je ici odmah na CR-1 - isto je otprilike vrijeme dobivanja vize a odmah dobijes i zelenu kartu.

Kad ste planirali vjencanje i poslati papire?

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...