Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Pozdrav svima. Malo sam citao ranije postove, kontam da vas dosta vise i ne bude ovdje. No svejedno, odlucio sam napisati ovo, u nadi da ce neko procitati i dati barem priblizan odgovor.
Malo sam istrazivao internetom razne sajtove i vidim da je vecina viza i podnosioca viza pod nekim 'nevjerovatnim okolnostima' ..
Pod tim, nevjerovatno, mislim da nisam naisao ni na jedan primjer, gdje je neko lijepo i tecno objasnio postupak dobijanja istih i barem imao malo optimizma u svom pisanju. Vecinom su to neke kompleksne stvari, ili nesto fali ili neki peh, nije ni vazno. Razumijem ja da svaki organ u nekom sistemu ne radi onako kako treba da radi. Da se kasni, da se procesuira onako kako pase tim organima. Ali ne mogu shvatiti, da bas svaka 'viza' je slucaj. Na svakoj negdje ima neka greska, neki problem i slicno. Nadam se, da sam valjda naisao na cudne primjere. E sada bi imao par pitanja, a i ukratko pojasnim status ..
Ja u BIH, ona u USA ... Ona drzavljanin USA (rodjena tamo) , ja BIH ... Zajedno smo i vec se kontamo uzeti ... Ja iskreno i nemam neku zelju otici iz BIH, jer imam sasvim pristojan zivot, stovise i iznad nekog prosjeka. Ali nakon razgovora i razgovora, musko izgleda popusti. Zeli me tamo, jer i ona ima vec solidan zivot tamo. (vratim se ja brzo nazad :D ) ..
Htio sam pitati, sto se tice viza, koja je najpametnija? Jer ja iskreno ne zelim cekati, jer zelimo biti vec zajedno, ionako je daljina problem.
Znaci, kojom vizom pokusati?K-1 mozda i koliko je min,a koliko max procesuiranja? Znam da ima vise centara.
Mada smo pricali o vjencanju i ja bi to najradije ovdje. E sada smo culi, da je to moguce obaviti i u USA Embassy. Da li je to moguce i koju bi vizu na osnovu tog vjencanja trazio za sebe? I koliko je min/max procesuiranja?
Razmisljao sam i o radnoj vizi neko vrijeme, ali to bi bila strasna procedura.
Uglavnom, da vise ne duljim, prepustam ovo u ruke vas strucnjaka, koji ste se bavili ovim. Ja bi samo volio znati, koja je najbrza okolnost, da bi dobili vizu? Vjerenicka, vjencanje u ambasadi ili nesto trece? Hvala unaprijed, pozdrav svim dobrim ljudima.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na vjerenickoj k-1 vizi i treba ti 6-8 mjeseci otprilike trenutno, s tim sto nakon doslaska u USA placas $1070 za Adjustment of status a sa supruznickom ne placas, mislim da je ova k-1 viza brza od supruznicke. Supruznicka je oko godinu dana ja mislim ali ne mogu ti nista zasigurno reci. K-1 nije komplikovan proces, opet za ovaj drugi ti ne mogu ja nista reci. :) ako ti sta trebalo za k-1 tu sam :)

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima. Malo sam citao ranije postove, kontam da vas dosta vise i ne bude ovdje. No svejedno, odlucio sam napisati ovo, u nadi da ce neko procitati i dati barem priblizan odgovor.

Malo sam istrazivao internetom razne sajtove i vidim da je vecina viza i podnosioca viza pod nekim 'nevjerovatnim okolnostima' ..

Pod tim, nevjerovatno, mislim da nisam naisao ni na jedan primjer, gdje je neko lijepo i tecno objasnio postupak dobijanja istih i barem imao malo optimizma u svom pisanju. Vecinom su to neke kompleksne stvari, ili nesto fali ili neki peh, nije ni vazno. Razumijem ja da svaki organ u nekom sistemu ne radi onako kako treba da radi. Da se kasni, da se procesuira onako kako pase tim organima. Ali ne mogu shvatiti, da bas svaka 'viza' je slucaj. Na svakoj negdje ima neka greska, neki problem i slicno. Nadam se, da sam valjda naisao na cudne primjere. E sada bi imao par pitanja, a i ukratko pojasnim status ..

Ja u BIH, ona u USA ... Ona drzavljanin USA (rodjena tamo) , ja BIH ... Zajedno smo i vec se kontamo uzeti ... Ja iskreno i nemam neku zelju otici iz BIH, jer imam sasvim pristojan zivot, stovise i iznad nekog prosjeka. Ali nakon razgovora i razgovora, musko izgleda popusti. Zeli me tamo, jer i ona ima vec solidan zivot tamo. (vratim se ja brzo nazad biggrin.png ) ..

Htio sam pitati, sto se tice viza, koja je najpametnija? Jer ja iskreno ne zelim cekati, jer zelimo biti vec zajedno, ionako je daljina problem.

Znaci, kojom vizom pokusati?K-1 mozda i koliko je min,a koliko max procesuiranja? Znam da ima vise centara.

Mada smo pricali o vjencanju i ja bi to najradije ovdje. E sada smo culi, da je to moguce obaviti i u USA Embassy. Da li je to moguce i koju bi vizu na osnovu tog vjencanja trazio za sebe? I koliko je min/max procesuiranja?

Razmisljao sam i o radnoj vizi neko vrijeme, ali to bi bila strasna procedura.

Uglavnom, da vise ne duljim, prepustam ovo u ruke vas strucnjaka, koji ste se bavili ovim. Ja bi samo volio znati, koja je najbrza okolnost, da bi dobili vizu? Vjerenicka, vjencanje u ambasadi ili nesto trece? Hvala unaprijed, pozdrav svim dobrim ljudima.

Mi smo se odlucili za vjerenicku, K1. Proces je trajao od oktobra prosle godine, dakle od momenta kad smo predali dokumente, a polovinom augusta ja imam intervju u americkoj ambasadi.

Najbrzi legalni put, bez suvisnog rizikovanja je ovaj. Dakle u prosjeku nekih 10ak mjeseci sve skupa.

Ti mozes ici u USA ako imas turisticku vizu za to vrijeme.

Supruznicka viza navodno se ceka preko godinu dana. Ali ne znam nikoga da posvjedoci proces.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima. Malo sam citao ranije postove, kontam da vas dosta vise i ne bude ovdje. No svejedno, odlucio sam napisati ovo, u nadi da ce neko procitati i dati barem priblizan odgovor.

Malo sam istrazivao internetom razne sajtove i vidim da je vecina viza i podnosioca viza pod nekim 'nevjerovatnim okolnostima' ..

Pod tim, nevjerovatno, mislim da nisam naisao ni na jedan primjer, gdje je neko lijepo i tecno objasnio postupak dobijanja istih i barem imao malo optimizma u svom pisanju. Vecinom su to neke kompleksne stvari, ili nesto fali ili neki peh, nije ni vazno. Razumijem ja da svaki organ u nekom sistemu ne radi onako kako treba da radi. Da se kasni, da se procesuira onako kako pase tim organima. Ali ne mogu shvatiti, da bas svaka 'viza' je slucaj. Na svakoj negdje ima neka greska, neki problem i slicno. Nadam se, da sam valjda naisao na cudne primjere. E sada bi imao par pitanja, a i ukratko pojasnim status ..

Ja u BIH, ona u USA ... Ona drzavljanin USA (rodjena tamo) , ja BIH ... Zajedno smo i vec se kontamo uzeti ... Ja iskreno i nemam neku zelju otici iz BIH, jer imam sasvim pristojan zivot, stovise i iznad nekog prosjeka. Ali nakon razgovora i razgovora, musko izgleda popusti. Zeli me tamo, jer i ona ima vec solidan zivot tamo. (vratim se ja brzo nazad biggrin.png ) ..

Htio sam pitati, sto se tice viza, koja je najpametnija? Jer ja iskreno ne zelim cekati, jer zelimo biti vec zajedno, ionako je daljina problem.

Znaci, kojom vizom pokusati?K-1 mozda i koliko je min,a koliko max procesuiranja? Znam da ima vise centara.

Mada smo pricali o vjencanju i ja bi to najradije ovdje. E sada smo culi, da je to moguce obaviti i u USA Embassy. Da li je to moguce i koju bi vizu na osnovu tog vjencanja trazio za sebe? I koliko je min/max procesuiranja?

Razmisljao sam i o radnoj vizi neko vrijeme, ali to bi bila strasna procedura.

Uglavnom, da vise ne duljim, prepustam ovo u ruke vas strucnjaka, koji ste se bavili ovim. Ja bi samo volio znati, koja je najbrza okolnost, da bi dobili vizu? Vjerenicka, vjencanje u ambasadi ili nesto trece? Hvala unaprijed, pozdrav svim dobrim ljudima.

Odluci sta ti je vaznije - biti zajedno "brze" i onda cekati 6 mjeseci do zelene karte (3 do radne dozvole ako se vjencate odmah sljedeci dan po ulasku u zemlju i odmah nakon posaljete sve za Adjustment of Status) ili vjencanje u BiH (u RS se moze zavrsiti za 7 dana papirologija i cekanje a cujem da se moze traziti u Sarajevu ubrzano da se ne mora cekati mjesec dana do vjencanja) i onda za 8-10 mjeseci intevju za imigrantsku vizu i po ulasku u zemlju postajes legal permanent resident i mozes poceti raditi odmah? I ne, u ambasadi se ne mozete vjencati.

Napomena - trenutno procesuiranje peticije I-129f (vjerenicka viza) i I-130 (supruznicka viza) je otprilike isto - 6-8 mjeseci. Razlika nastaje u procesuiranju u NVC gdje I-129f prodje vrlo brzo do ambasade dok za supruznicku vizu trebas poslati dodatne dokumente (I-864, rodni list, vjencani list, uvjerenje o nekaznjavanju iz suda i policije) i to oduzme jos mozda mjesec-dva - zavisi koliko ste spremni sa svim papirima.

Dodatak - zelena karta preko supruznicke vize - odmah po ulasku pocinje period resident since...jer odmah po ulasku postaju legal permanent resident. Znaci brze dolazi dizanje uslova sa zelene karte a samim tim i brze ide period do drzavljanstva.

Ko udje preko vjerenicke vize njihov period resident since ne pocinje dok ne dobiju zelenu kartu nekad 6 a nekad i 11-12 mjeseci kasnije (zavisi u kojem su service center) i to naravno utice i na dizanje uslova a i na drzavljanstvo.... I ne, nema nacina da se period cekanja na zelenu kartu doda na resident since datum - nista retroaktivno.

Edited by milimelo

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima,

Nova sam na forumu, vjencali smo se jucer(u Bih) I sada bi da pokrenemo taj process za Cr1 vizu za muza, u dilemi sam dali da uzmemo immigration lawyer ili ne?? Citala sam razne sajtove I tvrde da je sa advokatom bolje da bi se izbjegle neke greske itd.....takodjer koliko je za Vas koji ste to prosli trajao taj process....11 mjeseci mi zvuci posve dugo?

Hvala unaprijed svima.... :)

Link to comment
Share on other sites

Serpentine, ineskizah, milimelo, puno hvala na tako brzom odgovoru. Mozda ce vam zvucati cudno, ali sedmicu ili dvije tog mog istrazivanja sta uradi me odvelo nigdje. Ovdje sam sada shvatio neke stvari. Sigurno cu svoj iduci korak da uradim sa vama, uz vas neki savjet. Sada se i meni cini K-1 viza kao nesto najbrze i najjednostavnije. Znam vec da je procedura sa nekim dokazom postojanja veze, da je to nesto stvarno (sto smatram postenim)! Sada, nesto razmisljam, kada bi predavao za vizu, sta mislite da kao dokaz nase veze dodjem na intervju sa njom u pratnji? Ili bi to bilo previse? I da li to narod radi ikako? Mislim da nema veceg dokaza. Svakako hvala puno, sto se odvojili malo vremena i napisali nesto o svemu tome. Radujem se iducem koraku. Zivi i zdravi bili! good.gifsmile.png

Link to comment
Share on other sites

Dovoljne su zajednicke slike, telefonski listing, pecati u pasosu, avionske karte, skype razgovori bilo sta da vas dvoje stavlja u isto vrijeme na isto mjesto u zadnje dvije godine. Mozes ti doci sa djevojkom ali nije neophodno. Ja sam samo 5-6 slika stavila, telefonske razgovore, skype razgovore i potvrde o slanju novca Western union. Ovdje ti je sve objasnjeno za k-1 vizu, ako imas jos pitanja pitaj. Uglavnom sve mozete sami polako.


Evo link za k-1 guides : http://www.visajourney.com/content/k1guide

I evo ti otprilike dijagram toka k-1 procesa: http://www.visajourney.com/content/k1flow

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima,

Nova sam na forumu, vjencali smo se jucer(u Bih) I sada bi da pokrenemo taj process za Cr1 vizu za muza, u dilemi sam dali da uzmemo immigration lawyer ili ne?? Citala sam razne sajtove I tvrde da je sa advokatom bolje da bi se izbjegle neke greske itd.....takodjer koliko je za Vas koji ste to prosli trajao taj process....11 mjeseci mi zvuci posve dugo?

Hvala unaprijed svima.... smile.png

Mislim da su ljudi ovdje sve sami radili, dakle moguce je zavrsiti to bez advokata, i ja sam mislila za k-1 uzeti advokata ali kada sam vidjela da ljudi stvarno pomazu jedni drugima ovdje odustala sam. Nije komplikovano kako izgleda, opet za govorim za k-1 vizu. Voljela bih da se javi neko sa CR1 procesom da dadne vise informacija vama koji ste na tom putu.

Link to comment
Share on other sites

Ako uradis sve kao advokat mislim da nije brze, ista je procedura potpuno, mozda je nekako sigurnije ili mozda oni znaju odgovore prije ali sama procedura se nece ubrzati sa advokatom, ja sam nasla stranicu gdje sam pisala pitanja advokatima i oni su mi odgovarali i to je to. otprilike racunaj jedno godinu dana da traje proces.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Filed: IR-5 Country: Bosnia-Herzegovina
Timeline

Da li je neko od vas isao skorije vrijeme na ljekarsko kod Dr. Kapetanović-a?

Mi smo htjeli ici na Kozevo i zvali na njegov broj sto je za iza 14:00 ovde

http://travel.state.gov/pdf/medical/SAR-MED-MULT-0002-1004.pdf

Rekli nam da mozemo doci u kliniku u Hrasnom, u Azize Sacirbegovic, gdje on obavi pregled, i snimak pluca, i sve. Zakazali smo za iducu sedmicu.

Meni nesto to bilo sumnjivo da nije vise na Kosevu, kao sto pise u tom dokumentu gore, pa reko da provjerim da li neko od vas je tamo radio ljekarski.

Hvala!

USCIS (106 days) US Consulate/Medical

12/18/12- NOA1 08/22/13- Medical

04/03/13- NOA2 09/16/13- Interview (Approved!)

Transit (68 days) 09/19/13- Visa in hand

NVC (59 days) 09/19/13- USCIS Immigrant Fee paid, ELIS: Circle: Accepted, Status: Case Received

06/10/13- Case Received ELIS/GC Production (63 days)

06/19/13- Case # and IIN Received 12/14/13- POE Houston

06/19/13- DS-3032 emailed 12/23/13- SSN card arrived in the mail

06/21/13- AOS bill paid 02/06/14- ELIS: Circle: Optimized, Status: In Process

06/25/13- DS-3032 accepted 02/07/14- USCIS status: Initial Review

06/26/13- IV bill paid 02/10/14- USCIS status: Card Production

06/28/13- AOS and IV packages sent 02/13/14- ELIS Circle: Closed, Status: Card Produced

07/23/13- IV accepted 02/15/14- card arrived in the mail

07/26/13- AOS accepted

07/26/13- Case complete

07/30/13- Interview scheduled (for 09/16/13)

08/08/13- Case left NVC For my FULL timeline, see my "About Me" page.

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-5 Country: Bosnia-Herzegovina
Timeline

Ja sam jucer radila ljekarski u Eurofarmu na Ilidzi i takodjer sam snimala pluca na Hrasnom u RDC.

E hvala ti! To je izgleda nesto novo od ove godine.

USCIS (106 days) US Consulate/Medical

12/18/12- NOA1 08/22/13- Medical

04/03/13- NOA2 09/16/13- Interview (Approved!)

Transit (68 days) 09/19/13- Visa in hand

NVC (59 days) 09/19/13- USCIS Immigrant Fee paid, ELIS: Circle: Accepted, Status: Case Received

06/10/13- Case Received ELIS/GC Production (63 days)

06/19/13- Case # and IIN Received 12/14/13- POE Houston

06/19/13- DS-3032 emailed 12/23/13- SSN card arrived in the mail

06/21/13- AOS bill paid 02/06/14- ELIS: Circle: Optimized, Status: In Process

06/25/13- DS-3032 accepted 02/07/14- USCIS status: Initial Review

06/26/13- IV bill paid 02/10/14- USCIS status: Card Production

06/28/13- AOS and IV packages sent 02/13/14- ELIS Circle: Closed, Status: Card Produced

07/23/13- IV accepted 02/15/14- card arrived in the mail

07/26/13- AOS accepted

07/26/13- Case complete

07/30/13- Interview scheduled (for 09/16/13)

08/08/13- Case left NVC For my FULL timeline, see my "About Me" page.

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...