Jump to content

2,557 posts in this topic

Recommended Posts

Milimelo,hvala na informacijama,bas sam danas ,kad sam isla po pasos i kovertu pitala za SSN i oni mi dali onaj fotokopirani papir na kome pise da cu da dobijem SSN u roku od tri nedelje,kad udjem u USA,ukoliko sam stavila na DS obrascu da hocu da ga dobijem.

Znaci,ipak zbrka pa ti se bas zahvaljujem na ovoj informaciji,bas si mi pomogla!!!

:wub::wub:

Moj muz se upravo sad prijavio na adresu naseg stana,a u onim obrascima mi stoji adresa njegovih roditelja,pa cu da vidim sta cu,sad je tako kako je.

mislim da me je vce stavio na neki zajednicki racun,jer mi je pokazao da mi je stigla vec jedna kreditna kartica(kakva ironija,ahhahahahha).

Nego,sad me zanima sta me ceka na POE,kakva pitanja,pa ako je neko raspolozen za par saveta!!!

Hvala vam drage moje!!!! :thumbs::thumbs::thumbs:

Duso,

na let kad krenes trazice ti adresu na kojoj ces boraviti pa daj novu. Na sekundarnoj inspekciji isto naglasi da je adresa promjenjena i da posalju GC na novu adresu - trazi neku potvrdu promjene adrese.

Inace evo sta sam na sa-x forumu pisala jednom nasem DV lutrijasu prije nego su on i zena krenuli za ameriku krajem maja:

Pri ulasku u zemlju na aerodromu imas ljude zaduzene da razvrstavaju putnike na turiste, Permenent Residents i US Citizens. Turisti imaju svoj red a ostale dvije kategorije svoj. Trebas reci da si new immigrant pa onda ides u red za PR i USC. Preuzece ti pasos i ne znam da li si dobio smedju/zutu kovertu sa svim svojim papirima koju niko osim DHS osoblja ne smije otvoriti. Nakon prve kontrole ides u Secondary Inspection gdje ce vas uvesti u sistem - obavezno pitaj da li si u sistemu da ti potvrde (znalo se desiti da ne ubace u sistem pa onda poslije problemi). U zavisnosti koliko posla imaju, ocekuj bar pola sata da provedes u Secondary Inspection. Nakon toga dobivas svoj Welcome to America pozdrav i ides dalje po svoj prtljag.

U avionu trebas ispuniti zeleni formular za carinu (za jednu porodicu ide samo jedan formular). Prijavi svo voce i povrce ako ga imas i da znas da imaju dresirane pse koji prepoznaju raznu hranu koja se ne moze unositi. Ako nosis novac smije se unijeti $10,000 po osobi ali obavezno prijavi ako nosis novac i imaj papire od banke sa sobom. BTW, Ako ti daju I-94 da ispunis to ti ne treba - dolazis kao new resident i ne ispunjavas I-94. Zna se desiti da stjuardese na avionu to ne znaju.

Kao novi imigrant, imas 10 godina da uneses svoje licne stvari bez placanja carine - http://help.cbp.gov/cgi-bin/customs.cfg/ph...amp;p_topview=1

U prvih mjesec dana bi ti trebalo stici - Welcome to America pismo (nekad i vise kopija sa razlicitim datumima) a ubrzo nakon toga i tvoja zelena karta. Kada dobijes pismo pisace tvoj case number pa mozes na uscis.gov case status online registrovati se i pratiti kada posalju nalog za pravljenje zelene karte.

SSN bi ti trebao doci u roku 10 dana od dana ulaska u zemlju ali se to u praksi ne desava. Sto treba da uradis je sljedece: sa pasosem u kojem ti je viza na koju ce na ulasku u zemlju biti udaren pecat (mislim da ti na vizi samoj vec pise - upon endorsement serves as temporary I-551), rodnim listom ides u lokalni ured SS Administration.

https://secure.ssa.gov/apps6z/FOLO/fo001.jsp ovdje ukucaj postanski kod (ZIP code) mjesta gdje ces biti pa ce ti izbaciti koji ti je najblizi ured

prije toga ispuni http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf obrazac

Dok si tamo mozes traziti da ti isprintaju tvoj novi broj jer ti treba za otvaranje racuna u banci. (Napomena: u banci mozes otvoriti racun i bez SSN - koristice tvoj broj pasosa dok ti ne dodje SSN).

SSN broj ce ti doci u roku 10 dana (obicno i prije).

To apply for a Social Security number:

Complete an Application For A Social Security Card (Form SS-5); and

Show us documents proving:

Immigration status;

Work eligibility;

Age; and

Identity.

Take your completed application and original documents to your local Social Security office .

Anyone age 12 or older requesting an original Social Security number card must appear for an interview at a Social Security office.

Immigration status

To prove your U.S. immigration status, you must show us the current U.S. immigration document, I-94, Arrival/Departure Record, issued to you when you arrived in the United States. If you are an F-1 or M-1 student, you also must show us your I-20, Certificate of Eligibility for Nonimmigrant Student Status. If you are a J-1 or J-2 exchange visitor, you must show us your DS-2019, Certificate of Eligibility for Exchange Visitor Status.

Age

You must present your birth certificate if you have it or can easily obtain it. If not, we can consider other documents, such as a passport or a document issued by DHS, to prove your age.

Identity

Social Security will ask to see a current DHS document. Acceptable documents include:

Form I-551 (includes machine-readable immigrant visa with your unexpired foreign passport);

I-94 with your unexpired foreign passport; or

Work permit card from the Department of Homeland Security (I-766 or I-688B).

We may use one document for two purposes. For example, we may use a DHS work permit as proof of both work eligibility and identity. However, you must provide at least two separate documents.

All documents must be either originals or copies certified by the issuing agency. We cannot accept photocopies or notarized copies of documents.We also cannot accept a receipt showing you applied for the document.

We will mail your card as soon as we have all of your information and have verified your documents.

Keep your Social Security card in a safe place. It is an important document. Do not carry it with you.

Budem ti jos napisala ako imas pitanja, sad odoh sa posla, vrijeme kuci ici :dance:

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Filed: AOS (apr) Country: Croatia
Timeline
ET,evo me!!!

nisam htela da malerisem pa sam svima rekla razlicite dane za intervju,a zapravo je to bilo DANAS!!!!

Upravo sam se vratila iz ambasade i rekli su mi da dodjem sutra po pasos u 15h.

imala sam dva razgovora,prvo sa nasim covekom pa onda sa konzulom,pa je doneo neke papire da sam jos 2003. i 2006.bila na razgovoru za turisticku,pa me je pitao da li sam ja tada planirala da se udam i ostanem u Americi na sta sam ja rekla da nisam planirala,sto je tacno.

Pre toga mi je rekao da se zakunem da je sve sto pise i sto cu da kazem istina i ja sam rekla da jeste sve ono sto pise,jer sam ja to popunjavala.

nisu mi trazili nista od dokumenata,a nisam ni nosila,samo pasos i lekarski,cak nisu uzeli ni slike jer su rekli da imaju.

To sto mi nisu rekli da sam odobrena ili odbijena,me malo cudi,ali kad sam pitala ovog amera da li to znaci da je sve gotovo,on je rekao da jeste.

Sutra cu da znam sta je u stvari,mada mislim da je sve ok.

pisem sutra!!!!

Odlicne vijesti! Cestitam!

I-129F Sent: Aug 20th 2008

Interview Date: April 8th 2009, 10:30 - APPROVED!

K-1 Visa Received: April 9th 2009

POE: Aug 8th 2009, Minneapolis

Wedding: Aug 28th 2009

-------------------------------------------------------------------

Our I-129f was approved in 107 days from our NOA1 date.

Our I-129f was approved in 114 days from our filing date.

Our case spent 52 days being chewed by NVC.

Our interview took 224 days from your I-129F NOA1 date.

-------------------------------------------------------------------

AOS, AP, EAD filed: Oct 15th 2009

Biometrics: Nov 24th 2009

AP received: Dec 14th 2009

EAD received: Dec 17th 2009

Green Card received: Dec 18th 2009

-------------------------------------------------------------------

http://www.badgerella.com/forum

Link to comment
Share on other sites

Filed: AOS (apr) Country: Croatia
Timeline

Tihana, tebi cestitke na vozackoj!

A sad odoh u krevet. Ubija me ucenje ovih dana, ne stignem ama bas nista... pa ni biti ovdje. Cekam rezultate jednog ispita (trebali bi biti pozitivni), jedan sam prosla. Ostala jos dva, plus tri seminarska rada, plus diplomski. Slomit cu se!

I-129F Sent: Aug 20th 2008

Interview Date: April 8th 2009, 10:30 - APPROVED!

K-1 Visa Received: April 9th 2009

POE: Aug 8th 2009, Minneapolis

Wedding: Aug 28th 2009

-------------------------------------------------------------------

Our I-129f was approved in 107 days from our NOA1 date.

Our I-129f was approved in 114 days from our filing date.

Our case spent 52 days being chewed by NVC.

Our interview took 224 days from your I-129F NOA1 date.

-------------------------------------------------------------------

AOS, AP, EAD filed: Oct 15th 2009

Biometrics: Nov 24th 2009

AP received: Dec 14th 2009

EAD received: Dec 17th 2009

Green Card received: Dec 18th 2009

-------------------------------------------------------------------

http://www.badgerella.com/forum

Link to comment
Share on other sites

Tihana, tebi cestitke na vozackoj!

A sad odoh u krevet. Ubija me ucenje ovih dana, ne stignem ama bas nista... pa ni biti ovdje. Cekam rezultate jednog ispita (trebali bi biti pozitivni), jedan sam prosla. Ostala jos dva, plus tri seminarska rada, plus diplomski. Slomit cu se!

Sretno s ucenjem preko vikenda i rezultatima ispita.

as1cETc0g000510NjhvanwyMDk2MjhzfHNpbmNlIG91ciB3ZWRkaW5nIA.gif

04-15-2011 Package sent to VSC

04-16-2011 Package delivered

04-22-2011 Check cashed

04-23-2011 Received NOA1

06-08-2011 Bio appointment done

01-18-2012 Approval Letter came dated 01-12-2012

01-19-2012 Received Card Production Order text

Link to comment
Share on other sites

ivancicas čestitam!! baš mi je lijepo čitati ovo! :)

Badgerella nadam se da si položila te ispite i sretno sa preostalim :)

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Filed: Citizen (apr) Country: Serbia
Timeline

badgerella i malamu hvala!!!!

badgerella,drzim ti palceve,zaista svaka cast,ja sam sad uzbudjena zbog svega ovoga pa mislim da ni novine ne bih mogla da procitam a kamoli nesto da ucim.

Svaka cast!!!!

Link to comment
Share on other sites

Filed: AOS (apr) Country: Croatia
Timeline
badgerella i malamu hvala!!!!

badgerella,drzim ti palceve,zaista svaka cast,ja sam sad uzbudjena zbog svega ovoga pa mislim da ni novine ne bih mogla da procitam a kamoli nesto da ucim.

Svaka cast!!!!

Nama je proslo vec dva mjeseca otkako sam dobila vizu pa se svo uzbudjenje smirilo. ;)

Sad me samo pomalo hvata histerija jer bi za dva mjeseca trebala putovati. A uopce mi se ne leti avionom!

Ispita i dalje ima barem dva. Plus oni seminari i diplomski. Uciti, uciti, uciti.. uh. Idem se dalje time baviti. Bljak.

I-129F Sent: Aug 20th 2008

Interview Date: April 8th 2009, 10:30 - APPROVED!

K-1 Visa Received: April 9th 2009

POE: Aug 8th 2009, Minneapolis

Wedding: Aug 28th 2009

-------------------------------------------------------------------

Our I-129f was approved in 107 days from our NOA1 date.

Our I-129f was approved in 114 days from our filing date.

Our case spent 52 days being chewed by NVC.

Our interview took 224 days from your I-129F NOA1 date.

-------------------------------------------------------------------

AOS, AP, EAD filed: Oct 15th 2009

Biometrics: Nov 24th 2009

AP received: Dec 14th 2009

EAD received: Dec 17th 2009

Green Card received: Dec 18th 2009

-------------------------------------------------------------------

http://www.badgerella.com/forum

Link to comment
Share on other sites

hej ljudi, sto ima novoga?

ivancicas da li se spremas? Badgerella kako ucenje i ispiti?

as1cETc0g000510NjhvanwyMDk2MjhzfHNpbmNlIG91ciB3ZWRkaW5nIA.gif

04-15-2011 Package sent to VSC

04-16-2011 Package delivered

04-22-2011 Check cashed

04-23-2011 Received NOA1

06-08-2011 Bio appointment done

01-18-2012 Approval Letter came dated 01-12-2012

01-19-2012 Received Card Production Order text

Link to comment
Share on other sites

Filed: Citizen (apr) Country: Serbia
Timeline

Evo,sve planiram da se pakujem,ali nikako.

Imam spisak,sastavljen jos pre mesec dana,pa cu sad za vikend da odradim prve pripreme.

Sutra treba da odem do prevodioca,da jos nesto prevedem,a nista od redjivanja umnjaka-zubarka mi je na odmoru,pa cu moci samo na pregled kod nje 29. i eventualno neko poliranje.

STRASNO!!!

kako je vreme na FL?

Ovde je ovih dana tako toplo,pa sparno,evo sad ce kisa!!!

jedva cekam!!!

Link to comment
Share on other sites

Tu je postalo jako jako vruce i konacno je prestala kisa, barem na kratko.

Sto se tice zubara mozda bolje da odes i privatno zubarku doma da ti popravi sto imas nego da tu moras ici, biti ce ti jeftinije.

Sretno s pakiranjem!

as1cETc0g000510NjhvanwyMDk2MjhzfHNpbmNlIG91ciB3ZWRkaW5nIA.gif

04-15-2011 Package sent to VSC

04-16-2011 Package delivered

04-22-2011 Check cashed

04-23-2011 Received NOA1

06-08-2011 Bio appointment done

01-18-2012 Approval Letter came dated 01-12-2012

01-19-2012 Received Card Production Order text

Link to comment
Share on other sites

Filed: Citizen (apr) Country: Serbia
Timeline

Ljudi, gde ste radili medicinski, Ordinacija opšte medicine ili Međun.org.za migraciju?

Edited by Saska+Tim

N-400: filled online on May 8th, 2021

Biometric Reuse Notice: May 8th, 2021
Interview: May 10th, 2022 - Interview De-Scheduled

Interview rescheduled on May 11th, 2022

New Interview: Jun 27th, 2022 - Approved 🥳

Oath Ceremony: July 14th, 2022

 

Link to comment
Share on other sites

Evo mene da se malo pohvalim. Danas sam dobila mail da mi je konacno odobrena EAD. Sada cekam da mi dode postom i pocinjem traziti posao. Vec sam bila luda doma. Od kada sam otisla iz Zagreba nista ne radim. Jedva cekam svoj prvi posao u USA. Nadam se da cu naci nesto ubrzo.

as1cETc0g000510NjhvanwyMDk2MjhzfHNpbmNlIG91ciB3ZWRkaW5nIA.gif

04-15-2011 Package sent to VSC

04-16-2011 Package delivered

04-22-2011 Check cashed

04-23-2011 Received NOA1

06-08-2011 Bio appointment done

01-18-2012 Approval Letter came dated 01-12-2012

01-19-2012 Received Card Production Order text

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...